Jasno
-2°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Sporiteľov v druhom pilieri možno čakajú zmeny. Po novom by už nemuseli vedieť voľne nakladať so svojimi peniazmi
Zdielať na

Sporiteľov v druhom pilieri možno čakajú zmeny. Po novom by už nemuseli vedieť voľne nakladať so svojimi peniazmi

BRATISLAVA / Vysoká inflácia, vojna na Ukrajine a hroziaca recesia sa môžu negatívne podpísať na výške dôchodkov. Platí to najmä pre tých, ktorí majú svoje úspory v druhom pilieri v nízko úročených garantovaných fondoch. Finančnú situáciu penzistov však môže nepriaznivo ovplyvniť aj to, ak sa vláda rozhodne zrušiť voľné nakladanie s nasporenými prostriedkami. O výplate našich dôchodkov aj zo súkromných účtov by tak rozhodoval štát.

Jednou z najväčších výhod druhého piliera je možnosť voľne narábať s nasporenými peniazmi, napríklad na kúpu plastových dvier, alebo okien. Tá sa však z návrhu novely zákona aktuálne vytratila.
Radovan Ďurana, ANALYTIK INESS
"Štát chce každému predpísať nasledujúcich 25 dôchodkových rokov a spôsob, akým bude vyberať svoje úspory," hovorí Radovan Ďurana, analytik INESS.

Toto riešenie je však obmedzujúce najmä pre ľudí so zlým zdravotným stavom a pre tých, ktorí majú s peniazmi iné plány. Čo by to znamenalo v praxi? "Aj tak vás prinútime zakúpiť si doživotný dôchodok, ktorý aj tak nevyužijete, lebo máte smrteľnú chorobu napríklad,"  vysvetlil sa Peter Cmorej, poslanec zo strany SaS

"Druhý pilier bude môcť slúžiť len ako pravidelná mesačná dávka, čo je veľká škoda," myslí si Radovan Ďurana.

Nie je to však jediná výzva pripravovanej novely. Viac ako polovica prostriedkov v druhom pilieri je stále v dlhopisových fondoch. Štát do nich sporiteľov dostal a teraz im chce ukázať cestu von.
Peter Cmorej, SaS POSLANEC NR SR

"Absolútne najväčší problém je, že sa nepresúvajú z garantovaných do akciových fondov sporitelia starší ako 54 rokov," uviedol Peter Cmorej,

"Týchto ľudí potom vystavujeme relatívne nízkemu dôchodku," povedal Ján Šebo, projektový manažér Plánu obnovy.

Dokonca nižšiemu, aký by dostávali len z prvého piliera. Otázkou preto je, aký systém vymyslieť, aby bol spravodlivý a zároveň sporitelia dosiahli čo najväčšie výnosy. Vyberať by si mohli z dvoch stratégií - agresívnejšej alebo konzervatívnej.

"Vždy je najlepšie osobné rozhodnutie človeka, a to by sme si mali vážiť a neprehadzovať ho hore dole," povedal výkonný riaditeľ Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Ivan Švejna.

Tvrdý oriešok bude presviedčať ľudí, aby sporili v akciových fondoch, ktoré aktuálne vykazujú záporné čísla.

"Psychologicky je to v týchto časoch veľký problém a práve preto treba vysvetľovať sporiteľom, že sporenie v druhom pilieri je dlhodobá záležitosť,"  uzavrel lektor v oblasti sociálneho zabezpečenia Jozef Mihál.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy