Oblačno
Bratislava
Timotej
24.1.2025
Zákazníci OMV môžu vďaka akcii „Kúp si svoj strom“ vrátiť prírode kúsok lesa
Zdielať na

Zákazníci OMV môžu vďaka akcii „Kúp si svoj strom“ vrátiť prírode kúsok lesa

Zdroj: SITA

INZERCIA / Vedeli ste, že na Slovensku len za posledných 10 rokov zmizlo viac ako 700 kilometrov štvorcových pôvodného lesa? Nové stromy síce pribúdajú, no v skutočnosti sa vyrúbaný les dostane do pôvodného stavu až po 1300 rokoch. Aj preto sa Lesoochranárske zoskupenie VLK nesnaží o novú výsadbu, ale chce chrániť pôvodné prírodné spoločenstvá. Už viac ako rok s tým ochranárom pomáhajú aj zákazníci OMV.

Lesoochranárskemu zoskupeniu už viac ako dve desaťročia patrí súkromná prírodná rezervácia Vlčia. V pôvodne hospodárskom lese, ktorého súčasťou boli aj holoruby, sa dnes nerobí nič – neťaží sa drevo, nepoľuje sa, ani sa nesadia nové stromy. Príroda si ho vzala späť.

Územie rezervácie sa pomaly zväčšuje – aj vďaka zákazníkom OMV, ktorí na čerpacích staniciach v rámci akcie „Kúp si svoj strom“ môžu meniť svoje SMILE & DRIVE body za jej rozširovanie. Body môžu prevádzať online alebo pri pokladniciach na čerpacích staniciach, pričom bez ohľadu na spôsob ich OMV zdvojnásobuje. Záujemcovia môžu nielen prispieť, ale za body si môžu strom symbolicky aj kúpiť.

"Keď sme sa vlani zamýšľali nad tým, ako zmysluplne prispieť k ochrane prírodného bohatstva Slovenska, bola spolupráca so zoskupením VLK pre nás krokom do neznáma. Ukázalo sa však, že naši zákazníci si uvedomili dôležitosť tohto projektu a podporujú ho,“ hovorí Ľubica Slabejová, marketingová manažérka OMV Slovensko.

SITA

Takáto spolupráca dáva zmysel aj ochranárom a podporuje ich činnosť

"Sadením stromov sa dá zasadiť strom, no nie vysadiť les,“ vysvetľuje náčelník zoskupenia Juraj Lukáč, prečo vidí v projekte „Kúp si svoj strom“ zmysel. "Veľká väčšina, až 99 % novovysadených stromčekov sa i tak nedožije dospelého veku,“ dodáva. Hoci podobne ako ostatní členovia zoskupenia nevlastní auto, víta, že vďaka spolupráci s OMV sa VLK-u podarilo osloviť úplne novú skupinu ľudí a upriamiť ich pozornosť na ochranu prírody.

Vo Vlčej sa tak môže les pokojne rozvíjať – celý komplexný ekosystém, ktorého súčasťou sú zvieratá, huby, rastliny i hmyz. "Všimli si to aj zvieratá, ktoré sa tam vrátili a chodia tam omnoho viac ako do okolitých lesov,“ hovorí Lukáč.

Najčítanejšie správy