Pandémia či vojna na Ukrajine spôsobili u Slovákov "veľkú rezignáciu". Stratili chuť pracovať
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Aj Slovensko je svetové. Žiaľ, v trende rastúcej nespokojnosti zamestnancov. Na Slovensku oproti iným krajinám sú nespokojní najmä s platom. Svoju rolu zohráva aj koronavírus a vojna na Ukrajine. To všetko spôsobuje, že Slováci a Slovenky stratili motiváciu a chuť pracovať.
Počas pandémie dostali mnohí príležitosť robiť niečo, čo by sa niekedy za prácu ani nepovažovalo. A ďalší sú za to ochotní platiť. Bolo tak najmä preto, aby ľudia unikli depresívnej realite. Práve s pandémiou je spojený aj pojem "veľká rezignácia". Jej následkom najmä ľudia z generácie Z chystajú zmenu práce a to vo veľkom. Slovensko nie je výnimkou. "Viac ako 2/3 ľudí hľadá aktívne prácu, alebo sa pozerá po iných pracovných pozíciách, či monitoruje pracovný trh," vysvetlila Ivana Molnárová, riaditeľka portálu profesia.sk.
Pre spoločnosti je to veľké varovanie a výzva
Generácia Z preto ale nemusí byť výhradne lenivá a zhýčkaná, upozorňujú experti. "Mladšie generácie vyrástli s digitálnymi technológiami a sú zvyknuté na ich jednoduchosť. Vedia, že existujú lepšie a rýchlejšie spôsoby, ako veci robiť," vyjadril sa Todd Gerber, expert z ADOBE. Tento fenomén postihuje krajiny s vyspelou ekonomikou a v prípade Slovenska najmä západ. Vo výrobe, v priemysle za pásom, si ľudia nemôžu povedať, že si dajú "home office", či do práce neprídu. Nespokojných Slovákov za počítačmi, volantmi, strojmi, mikroskopmi, pásom, či lopatou, spája jedno. "Odchádzajú z firmy hlavne preto, lebo majú nízky plat a firma vôbec nekomunikuje ohľadom inflačného," dodala Molnárová.
Slovensko bojuje s veľkou rezignáciou
Okrem toho nás už dekády trápia regionálne rozdiely, nekvalifikovaní pracovníci a následkom toho, aj to najhoršie. "Takmer 110-tisíc ľudí nepracuje viac než jeden rok, 50-tisíc ľudí nepracuje viac než štyri roky," uviedol Matej Horňák, analytik SLSP. So zhoršujúcim sa jesenným počasím, kedy nedovidíte ani na budovu, v ktorej pracujete, tiež nekončiacou vojnou na Ukrajine, infláciou, či možným ďalším koronavírusom, pojem "veľká rezignáci"a len tak rýchlo nezmizne.