KDH vyzýva Kaliňáka na rezignáciu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
Požadujú od neho, aby okamžite prijal systémové opatrenia na zamedzenie zlyhaní podobných škandálu s výbušninou v lietadle
"Škandál je vyjadrením rozsiahlych zlyhaní súvisiacich s porušovaním zákonov, má medzinárodný rozmer a výrazne poškodzuje Slovensko v zahraničí," vyhlásil. Upozornil, že "minister vnútra a predseda vlády mlčia a nekonajú". Ak by pri takejto akcii išlo o drogy, slovenská polícia by podľa Figeľa podobným konaním vystavila občana riziku stíhania v zahraničí a najmä v krajinách, ako je Thajsko by sa dostal do vážneho rizika. "Slovensko zlyháva v boji proti terorizmu," dodal predseda KDH.
"Neexistuje žiadny právny predpis, ktorý by umožňoval, aby polícia ukladala zakázané látky do batožiny nič netušiacich občanov," vyhlásil podpredseda KDH Daniel Lipšic. "Nie je to len zlyhanie policajta a už vôbec nie psa," povedal Lipšic, podľa ktorého ide o systémové zlyhanie. Poukázal pritom na skutočnosť, že polícia dva dni nevedela, že jej chýbajú výbušniny. Lipšic upozornil aj na to, že Úrad hraničnej a cudzineckej polície bol za predchádzajúcich vlád vždy v právomoci policajného prezidenta, minister Kaliňák ho previedol priamo pod svoju vlastnú pôsobnosť.
Ministerstvo vnútra (MV) SR považuje incident s výbušninou, ktorá sa po nevydarenej bezpečnostnej akcii na popradskom letisku dostala v batožine slovenského pasažiera do Írska, za individuálne profesionálne zlyhanie policajta. Včera o tom informoval hovorca rezortu Erik Tomáš s tým, že dotyčný príslušník bude čeliť disciplinárnemu konaniu.
"Vyvodzovanie zodpovednosti voči jeho nadriadeným, ktorí sa informáciu dozvedeli neskoro a napokon sa rozhodujúcou mierou podieľali na riešení problému, by bolo nespravodlivé a neadekvátne," konštatovalo MV. Riaditeľa hraničnej a cudzineckej polície Tibora Maka považuje minister za skúseného experta, čo neraz v minulosti dokázal, ako napríklad počas úspešnej prípravy na vstup Slovenska do Schengenského priestoru.
"Je potrebné pripomenúť, že na začiatku bol dobrý úmysel s cieľom zvýšiť bezpečnosť občanov. Podobne aktivizačné tréningy sú bežne aj na iných letiskách vo svete," uviedol hovorca. Ministerstvo zároveň pripomenulo, že rovnaký prípad sa stal v roku 2004 vo Francúzku, pričom podľa dostupných informácií bola zodpovednosť tiež vyvodená voči konkrétnym policajtom. "Z vyjadrení expertov je zrejmé, že pri týchto situáciách boli zainteresovaní občania po celú dobu v bezpečí," dodal.
Výbušnina, ktorú našli v utorok ráno v írskom Dubline v byte Slováka, bola jednou z častí kontrabandu, ktoré úrady dali cez víkend medzi batožinu na popradskom letisku v rámci testu bezpečnostných opatrení. Slovenský elektrikár si tak v batožine do Dublinu priniesol od 10 do 90 gramov trhaviny hexogén (RDX). Slováka zatkli, večer však ho prepustili a nehrozia mu nijaké obvinenia. Írsky rezort diplomacie uviedol, že slovenské ministerstvo vnútra tlmočilo írskemu ministrovi spravodlivosti Dermotovi Ahernovi hlboké poľutovanie nad incidentom zo strany vlády SR. Ahern povedal, že je znepokojený faktom, že slovenská polícia upozornila írsku stranu až po troch dňoch.
Šéf Hraničnej a cudzineckej polície SR Tibor Mako 6. januára poprel informácie írskych médií, podľa ktorých sa v batožine slovenského občana nachádzalo až osem vzoriek výbušniny. Na tlačovej konferencii na popradskom letisku uviedol, že išlo o približne 90-gramovú vzorku, ktorá sa omylom prilepila na popruhy jedného z ruksakov, ktorý bol uložený v batožinovom priestore. Fatálnu chybu podľa neho urobil policajt, ktorý bol vtedy v službe a z doposiaľ nezistených príčin zabudol vybrať vzorku výbušniny z batožinového priestoru. Ďalšiu chybu urobil, keď to hneď neoznámil nadriadeným.