Na Východnom Slovensku je pochovaných niekoľko neznámych ľudí, zomreli osamote, ďaleko od domova
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
STAKČÍN / Väčšinou zomreli na podchladenie a následné zamrznutie. Aj také sú osudy niektorých nelegálnych migrantov, ktorí zahynuli pri neoprávnenom prekročení slovensko-ukrajinskej hranice. V Stakčíne je takých hrobov viacero. Aby to boli dôstojné pietne miesta, obec v rámci rekonštrukcie civilného cintorína upraví aj hroby nelegálnych migrantov.
Zomreli od chladu a vyčerpania v lesoch po nelegálnom prekročení slovensko-ukrajinskej hranice. Nelegálni migranti sú pochovaní na cintorínoch v tých obciach, v ktorých katastri sa ich pozostatky našli. Štatistika hraničných policajtov hovorí, že od roku 1993 na hranici s Ukrajinou evidujú 21 prípadov nálezov kostrových pozostatkov. "Príčinou smrti vo väčšine prípadov bolo podchladenie a následné zamrznutie. V niektorých prípadoch, kedy boli nájdené len kostrové pozostatky, príčinu smrti určiť nebolo možné," uviedla hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance Agnesa Kopernická.
"Jedna žena, ktorá tu bola pochovaná, bola exhumovaná a prevezená. Myslím si, že bola z Pakistanu," povedal starosta obce Stakčín Miroslav Bober. V niektorých prípadoch ale nie je jasné, kto sú a odkiaľ pochádzajú. Rodina tak doteraz nevie, kde ich blízky spočíva a aký osud ho postretol. "Ich presná národnosť sa nedá určiť, lebo nemali pri sebe doklady,“ pridal starosta. Náklady na pohreb znáša obec, v ktorej katastri sa našli. "Menšia obec to pocíti, lebo potrebujete vykopať hrobové miesto, zaplatiť rakvu a pochovať. Celý obrad stojí nejaké peniaze," vyjadril sa starosta. Podľa prehľadu prichádzali najmä z Ukrajiny, s ktorou SR susedí, a ďalších republík bývalého Sovietskeho zväzu, ako aj z krajín Blízkeho východu a Juhovýchodnej Ázie.
Na hroby kríže nedávajú
V Stakčíne sú hroby nelegálnych migrantov umiestnené iba kúsok od civilného cintorína. Keďže nie je jasné, akého vierovyznania boli, hrobové miesta nie sú označené krížom. "V rámci rozširovania civilného cintorína máme v pláne aj rekonštrukciu týchto hrobových miest. Chceli by sme tam osadiť tabule, ktoré nebudú prislúchajúce k žiadnej viere, lebo nevieme, akého boli náboženstva. Je to smutné, a preto sa snažíme, aby títo ľudia mali dôstojné miesto odpočinku,“ dodal starosta.