Vážny stále odmieta požiadavky dopravcov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher
Diskutovať s nimi bude, ak ho o to oficiálne požiadajú a tiež prídu s inými návrhmi
Vážny dodal, že protestujúci dopravcovia ho totiž zatiaľ oficiálne nepožiadali o stretnutie a cez média s nimi komunikovať nemieni. Vážny je pripravený stretnúť sa so zástupcami dopravcov, ak ho o to požiadajú a prídu s inými návrhmi na diskusiu. Žiadnu z terajších štyroch požiadaviek dopravcov totiž minister dopravy podľa vlastných slov splniť nemôže. "Absolútny diletantizmus, neprípustné, nereálne," reagoval odmietavo Vážny na požiadavky dopravcov.
Autodopravcovia žiadajú o zníženie spotrebnej dane z motorových palív na priemernú úroveň okolitých krajín, a to benzín na 0,371 eura a naftu na 0,298 eura za liter. Chcú aj zníženie dane z motorových vozidiel, ako kompenzáciu za zavedenie elektronického mýta. Podľa autodopravcov by malo byť aj pozastavené fungovanie mýtneho systému až do prepracovania mapy spoplatnených ciest 1. triedy a mapa by mala byť rozdelená na podrobnejšie úseky s presným meraním skutočne najazdených kilometrov. Ďalšou požiadavkou je označenie všetkých spoplatnených úsekov ciest informačnou tabuľou na začiatku a konci úseku.
"Máme sto, možno dvesto protestujúcich. Sú to tí dopravcovia, ktorí zanedbali svoju zákonnú povinnosť a nepripravili sa na spustenie systému elektronického výberu mýta. Mám pocit, že protestujúci dopravcovia zneužívajú situáciu a vnímam tu až aj určitý opozičný politický problém," uviedol Vážny. Za protestnou akciou dopravcov proti mýtu minister dopravy vidí rukopis nemenovanej opozičnej strany. Na výber mýta je podľa neho v SR pripravených 99,8 % dopravcov a počet protestujúcich dopravcov tvorí z celkového množstva vydaných palubných jednotiek asi 0,2 %.
Vážny uviedol, že spotrebnú daň zvýšila ešte bývalá vláda Mikuláša Dzurindu a vláda Roberta Fica ju nezvyšovala, rovnako ako ani cenu diaľničných nálepiek. Za nereálnu označil aj požiadavku na odloženie mýta o pol roka, ako aj zrušenie mýta na cestách prvej triedy. Keby za vybrané cesty prvej triedy nebolo potrebné platiť, intenzita nákladnej dopravy na nich by sa ešte viac zvýšila. Označenie všetkých spoplatnených úsekov na cestách dopravnými značkami podľa neho tiež nie je reálne, vyžadovalo by si to údajne umiestniť okolo 80 tisíc značiek.
Zástupca autodopravcov Jaroslav Polaček dnes povedal, že autodopravcovia prišli so svojimi vozidlami do Bratislavy, aby podporili požiadavky v súvislosti s mýtom. Chceli podľa neho počkať na vyjadrenie ministra dopravy a podľa toho, čo povie, chcú rozhodnúť o svojom ďalšom postupe. Nevylučujú ani ostrejšie formy protestu v podobe blokády cestnej dopravy. Ministra dopravy vyzývali na ďalšie rokovanie len prostredníctvom médií na poslednej tlačovej besede v utorok 5. januára. Predchádzajúce rokovania autodopravcov s ministrom dopravy sa 30. decembra skončili neúspechom. Vážny totiž odmietol všetkých pôvodných 11 požiadaviek dopravcov. Únia autodopravcov Slovenska mala podľa Polačka vo štvrtok odovzdať v parlamente listy pre všetkých poslancov so žiadosťou o prednostné prerokovanie ich štyroch požiadaviek v skrátenom legislatívnom konaní.