Kamióny v Bratislave v okolí Rožňavskej pribúdajú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Dopravcovia blokujú križovatku Rožňavskej s Tomášikovou
Kamióny, ktoré pribudli, odstavili v jednom jazdnom pruhu na Tomášikovej ulici. Na týchto miestach premávka pokračuje, všade je voľný minimálne jeden jazdný pruh. Vodiči kamiónov sa sústredili na križovatke s transparentmi Únie dopravcov Slovenska, niekedy prechádzajúce kamióny nabádajú, aby spomalili alebo zastavili.
SITA/Ľudovít Vaniher
Polícia riadi dopravu aj na neďalekej Vajnorskej ulici. Na mieste je aj bratislavský krajský policajný riaditeľ Pavel Brath. "Vyzvali sme správcu komunikácie, teda magistrát, aby zjednal nápravu," povedal. Podľa aktuálnych vyjadrení vodiči kamiónov sú na tomto mieste rozhodnutí ostať dovtedy, kým sa ich zástupcom nepodarí stretnúť s premiérom Robertom Ficom.
Nespokojní autodopravcovia obsadili ďalšie miesto v Bratislave
Kolóna viacerých kamiónov a nákladných áut autodopravcov blokuje aj jeden jazdný pruh na ceste v podjazde pod križovatkou Bajkalská - Prievozská v hlavnom meste SR.
V kolóne sú kamióny z viacerých miest Slovenska. Na začiatku aj na konci kolóny sú policajti.
V ranných hodinách boli riešení traja vodiči kamiónov, ktorí sa pokúsili skomplikovať dopravu na bratislavskom obchvate tým, že po ňom išli rýchlosťou 10 kilometrov za hodinu.
V súčasnosti je podľa Peczára obchvat plne prejazdný. Rožňavskú ulicu zablokovali autodopravcovia vo štvrtok ráno. Pre vozidlá mestskej dopravy nie je priechodný úsek ulíc Bulharská-Rožňavská. Dopravný podnik Bratislavy (DPB) tam zriadil dve linky, ktoré zvážajú ľudí na Vajnorskú ulicu. Dnes to uviedol hovorca DPB Peter Kavecký.
DPB prijal opatrenia, aby dnes zabezpečil výpravu v rannej špičke v plnej miere. Očakáva sa, že dnes zablokuje bratislavské komunikácie približne 400 kamiónov.
Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) nevylučuje organizáciu protestných akcií na podporu svojich požiadaviek na viacerých miestach Slovenska.
“V Bratislave je momentálne do 300 kamiónov a prichádzajú ďalšie, polícia ich však odkláňa na odstavné miesta,“ povedal člen koordinačného výboru únie Rudolf Páleš. Žiadne podrobnosti o organizácii akcie v hlavnom meste, ktorej cieľom je upozorniť na problémy so zavádzaním elektronického mýta, však neuviedol.
Ako Páleš dodal, je možné, že protestné akcie sa môžu uskutočniť aj v iných mestách na Slovensku, napríklad v Košiciach alebo v Trnave. “V Košiciach máme momentálne približne 100 kamiónov,“ informoval Páleš.
Podľa neho už poslali premiérovi list so žiadosťou o stretnutie v piatok o 10.00 hodine na Úrade vlády SR v Bratislave. Situácia okolo zavádzania elektronického mýta si podľa vyhlásenia únie vyžaduje priamy premiérov zásah.
Dopravcovia žiadajú stretnutie s premiérom po tom, ako minister dopravy Ľubomír Vážny vo štvrtok vyhlásil, že zatiaľ nemá dôvod rokovať s malými a strednými dopravcami z únie. Zdôvodnil to tým, že protestujúci dopravcovia ho zatiaľ oficiálne nepožiadali o stretnutie a cez médiá s nimi komunikovať nemieni.
Vážny je podľa svojich slov pripravený stretnúť sa so zástupcami dopravcov, ak ho o to požiadajú a prídu s inými návrhmi na diskusiu. Žiadnu z terajších štyroch požiadaviek dopravcov totiž minister dopravy podľa vlastných slov splniť nemôže. "Absolútny diletantizmus, neprípustné, nereálne," reagoval odmietavo Vážny na požiadavky dopravcov.
Autodopravcovia žiadajú o zníženie spotrebnej dane z motorových palív na priemernú úroveň okolitých krajín - benzín na 0,371 eura a naftu na 0,298 eura za liter. Chcú aj zníženie dane z motorových vozidiel, ako kompenzáciu za zavedenie elektronického mýta.
Podľa autodopravcov by malo byť aj pozastavené fungovanie mýtneho systému až do prepracovania mapy spoplatnených ciest 1. triedy a mapa by mala byť rozdelená na podrobnejšie úseky s presným meraním skutočne najazdených kilometrov. Ďalšou požiadavkou je označenie všetkých spoplatnených úsekov ciest informačnou tabuľou na začiatku a konci úseku.
"Máme sto, možno dvesto protestujúcich. Sú to tí dopravcovia, ktorí zanedbali svoju zákonnú povinnosť a nepripravili sa na spustenie systému elektronického výberu mýta. Mám pocit, že protestujúci dopravcovia zneužívajú situáciu a vnímam tu až aj určitý opozičný politický problém," uviedol Vážny.
Za protestnou akciou dopravcov proti mýtu minister dopravy vidí rukopis nemenovanej opozičnej strany. Na výber mýta je podľa neho v SR pripravených 99,8 % dopravcov a počet protestujúcich dopravcov tvorí z celkového množstva vydaných palubných jednotiek asi 0,2 %.
Únia však spájanie s politikou odmietla. "Práve naopak, žiadame zástupcov celého politického spektra v Slovenskej republike, aby sa okamžite začali zaoberať vzniknutou situáciou," píše sa vo štvrtkovom večernom vyhlásení UNAS. Protest podľa únie sleduje jediný cieľ, ktorým je "poukázať na analytické, morálne a legislatívne zlyhania pri príprave mýtneho systému". Autodopravcovia odmietajú politické ciele.
Už vo štvrtok ráno Bratislavu obsadili vodiči nákladných áut, ktorí ráno dorazili do Bratislavy a skomplikovali dopravu v hlavnom meste a chceli urobiť "spanilú jazdu Bratislavou". Jazdu ukončili policajti, ktorí kolónu pomaly sa presúvajúcich kamiónov zastavili na križovatke Tomášikova - Rožňavská.