Slovenské deti sa čoraz viac radikalizujú. Policajný prezident nevylučuje ďalšie útoky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Vyplýva to z monitorovacej správy o stave extrémizmu, ktorú si 9. novembra mohla naštudovať aj naša vláda.
Slovensko sa počas pandémie Covidu zradikalizovalo nebývalým spôsobom
Internet zaplavili konšpiračné teórie, hoaxy, extrémistické názory a sociálne siete tento obsah často nechávali nedotknutý. To je len úlomok správy o stave extrémizmu u nás. Zo správy vyplýva, že čoraz viac sa radikalizujú nielen mladí ľudia, ale aj deti. Nenávisť k tomu, čo je cudzie alebo iné, sa šíri už aj na základných školách. A online priestor sa pre extrémistov stal spoľahlivým revírom, kde sa strácajú aj policajti.
"Radikalizujú sa na zahraničných fórach, mali sme konkrétny prípad mladíka, ktorého americké spravodajské zložky nedokázali identifikovať ako slovenského občana, pretože mal brilantnú angličtinu," vyjadril sa prezident PZ SR, Štefan Hamran. "Tie extrémistické skupiny dokážu oveľa ľahšie týchto ľudí naverbovať, oveľa ľahšie ich dokážu ovplyvniť, oveľa ľahšie ich dokážu presvedčiť o tom, že oni sú východiskom," dodal Pavol Struhár, odborník na extrémizmus. "My naozaj najviac veríme rôznym najnezmyselnejším typom konšpirácií od plochej Zeme po židovské sprisahania, tak potom čo už sofistikovanými konšpiráciami," vyjadril sa minister zahraničných vecí SR, Rastislav Káčer.
Policajný prezident nevylučuje ďalšie útoky
Vrah zo Zámockej, aj stredoškoláci, ktorí chceli útočiť na spolužiakov so sekerami. Podľa policajného prezidenta sa nedajú vylúčiť ďalšie podobné útoky. Polícia sa preto chystá školiť učiteľov, aby si všímali nenávistné správanie na školách. Odborník upozorňuje, že cez krajnú pravicu k nám preniká náboženský extrémizmus. "Tam je to už veľmi nebezpečné, pretože oni dokážu tak preniknúť do mysle mladého človeka, že stráca zmysel pre realitu. Hovoria o konci sveta, apokalypse, o tom, že po svätom boji nastane zmena," dodal Struhár. A kým fyzické útoky smerujú najviac voči Rómom, na sociálnych sieťach napádajú najčastejšie Židov.
Nové výzvy sú tak aj pred políciou. Na začiatok sa napríklad dovzdelať v tom, čo je antisemitizmus. "Ja si myslím, že sa to bude orientovať na všetky nenávistné prejavy a samozrejme na rôzne scenáre. Tá téma bude do budúcna dynamická," uviedol minister vnútra SR, Roman Mikulec. "Treba začať už v materských školách," dodal minister spravodlivosti SR, Viliam Karas.