BRATISLAVA /
Práve 5. decembra si vo Veľkej Británii pripomínajú začiatok nebezpečnej poveternostnej situácie, ktorá trvala do 9. decembra a priniesla tisícky mŕtvych.
Oblasť vysokého tlaku vzduchu, ktorá sa rozprestrela nad krajinou a intenzívne kúrenie nad Londýnom, priniesli vysokú koncentráciu znečisťujúcich látok v ovzduší a spôsobili veľké problémy. Musela sa v dôsledku zníženej dohľadnosti zastaviť doprava, fungovalo iba metro. Bolo veľa dopravných nehôd, pretože bola veľmi nízka dohľadnosť a nedalo sa pred smogom uniknúť ani do vnútorných priestorov, pretože smog bol taký hustý, že sa nedalo vidieť ani na premietacie plátno. Situácia bola veľmi nepríjemná a trvala do 9. decembra.
Keď zmena poveternostnej situácie konečne vymietla smog a mesto sa konečne vrátilo k normálu. Už vtedy tvrdili odborníci, že priame následky smogu si vyžiadali asi 4 000 obetí a tisícky ľudí museli vyhľadať lekárov. Po rokoch sa údaje preverili ešte raz a počty mŕtvych sa zdvihli, až na 12-tisíc. Táto tragédia ale priniesla aj pozitívne veci.
Oveľa viac sa začala pozornosť venovať životnému prostrediu, nie iba v Británii, ale aj na pôde OSN. Boli prijaté regulačné opatrenia týkajúce sa spôsobov vykurovania v hlavnom meste a postupne v celej Británii. Aj na našom území máme lokality, ktoré sú náchylnejšie na vznik takéhoto typu smogu. Tiež ide o oblasť vysokého tlaku, tá všeobecne bráni rozptylu znečisťujúcich látok, a v kombinácii s uzavretými dolinami sa objavujú horšie rozptylové podmienky, ide o oblasti na východe Slovenska.