Skoro jasno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Riešením premnoženia v útulkoch je sterilizácia
Zdielať na

Riešením premnoženia v útulkoch je sterilizácia

Pre slovenské útulky znamenali sviatky paradoxne navýšenie počtu psíkov...

"My vlastne nemáme pokojné ročné obdobie, útulky sú zaťažené počas celého roka, ale predsa len cez Vianoce zaznamenávame zvýšený počet zvierat," informovala joj.sk Gardonová.

"Ľudia sú v predvianočnom strese a nejakým spôsobom zabúdajú na svojich miláčikov. Nevenčia ich na vodítkach, takže psíci nám tu voľne pobehujú, utekajú z domovov a končia u nás. Zodpovedný chovateľ by mal v prvom rade vytočiť naše chronicky známe číslo - 16187 a pýtať sa."

V prípade, ak by bola odpoveď kladná a nonstop fungujúca odchytová služba mala na vášho miláčika šťastie, budete sa musieť troška "buchnúť po vrecku". "Určite platia poplatok, pretože výjazd, ktorý robíme, nás stojí peniažky a ak zvieratko u nás pobudne dlhšie, zavakcínujeme ho a začipujeme. Náklady, ktoré nám majiteľ musí nahradiť, sa pohybujú okolo 20-30 eur," hovorí Gardonová. Vakcína totiž vychádza okolo 8 eur, čip 10 eur a prirátať treba aj poplatok za výjazd.

Tomáš Farkaš

Čipom však vaše zvieratko len získa. V prípade, že by sa vám totiž znovu stratilo a dostalo do útulku, vďaka nemu je už jednoduché identifikovať majiteľa. Bez ohľadu na to, či by mal obojok alebo známku. Identifikačný čip umožňuje Slobode zvierat po celom Slovensku tiež ďalšiu dôležitú vec - kontrolovať nárast populácie. A problémom v tomto ohľade je problém sterilizácie.

"U nás ešte akosi stále nie sú ľudia na to pripravení. Nechcú dať svoje zvieratká sterilizovať... V rámci osvety sa preto snažíme širokej verejnosti vštepovať myšlienku sterilizácií, lebo to je jediná humánna cesta, ako sa môže znížiť nekontrolovateľné množenie zvierat. Samozrejme to neplatí pre chovateľov, ktorí chovajú čistokrvné zvieratá pre obchod či obživu... Je to dôležité aj preto, že v období hárania, kedy zvieratá migrujú, sa stáva veľa úrazov psíkom, ktorí môžu spôsobiť aj napríklad cestné kolapsy... Majiteľ si to neustráži, príroda je silnejšia," hovorí o sterilizácii Gardonová.

Tomáš Farkaš

"Dúfam, že sa nám tento rok podarí zrealizovať projekt na východnom Slovensku. Obdobný - pilotný projekt sme robili pred dvoma rokmi so zahraničnou partnerskou organizáciou, s ktorou sme chodili mesiac po útulkoch a rómskych osadách a sterilizovali sme zvieratá. Podarilo sa nám sterilizovať okolo 350 zvierat. Teraz to plánujeme zopakovať. Ale pracovať s rómskymi komunitami je veľmi ťažké. Musia pochopiť, čo ideme robiť a prečo to ideme robiť... Už pred dvomi rokmi sme mnohé z tých zvierat museli najprv vziať do útulku a preliečiť, lebo mali svrab a iné choroby... Viete, základ je vajda. Pokiaľ presvedčíte vajdu, potom vám sami budú nosiť ľudia psíkov na rukách..." Viac k projektu sterilizácie a jeho finančných hľadiskách pre majiteľa nájdete vo VIDEÁCH

Tomáš Farkaš

Bratislavský útulok funguje na Poliankach, teda odkedy sa sem presťahoval z Mlynských nív, už dva roky. Priestory sú neustále vo výstavbe, dobudovávať sa majú nielen ďalšie koterce pre psíkov, ale tiež ubikácia pre mačky. "Naša najväčšia finančná injekcia sú dve percentá," hovorí Gardonová.

"Máme desať stálych zamestnancov a veľmi veľkú sieť dobrovoľníkov. Čo je úžasné, že chodia dennodenne v akomkoľvek počasí. Ľudia nám chodia pomôcť aj priamo do útulku finančným príspevkom, krmivom, venčením psíkov, donesú nám sem staré koberce, teplé prikrývky... Bez pomoci ľudí by sme nemohli robiť, čo robíme."

Tomáš Farkaš

Vďaka pomoci samospráv a najmä príspevkom od ľudí, vďaka dobrovoľníkom a pracovníkom Slobody zvierat je o psíky v útulkoch dobre postarané. Ako nás pani Gardonová informovala, momentálne nielen bratislavský útulok, ale útulky po celom Slovensku hlásia stav preplnenosti. Čísla sú alarmujúce: zatiaľ čo denne prijme útulok v priemere 5 až 6 psíkov, adoptovaných býva denne 1, 2 niekedy 3.

"A to pokladáme za pekný deň, ak odídu traja. Ale, s výnimkami, skoro každý deň sa adoptuje zvieratko. No niekedy sa stáva, že aj 17 zvierat príjmeme.... To miesto sa pre ne určite musí nájsť. Aj keď u nás doma, zamestnancov..." Viac o adopciách aj o týraných zvieratkách nám Gardonová porozprávala vo VIDEU

Viac informácií nájdete aj na stránkach Slobody zvierat.

Najčítanejšie správy