Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Bez návštevy urológa im preventívku u zubára nepreplatia. Problémom ale je ich nedostatok
Zdielať na

Bez návštevy urológa im preventívku u zubára nepreplatia. Problémom ale je ich nedostatok

BRATISLAVA / Reportáž TV JOJ, v ktorej divák upozornil na to, že poisťovňa prepláca pacientom – mužom - benefity u zubára iba vtedy, ak majú preventívnu prehliadku u urológa, vyvolala množstvo reakcií. Kým niektorí pacienti túto podmienku vnímajú ako šikanu, poisťovňa hovorí o alarmujúcich číslach - každoročne pribudne na Slovensku vyše 2000 nových prípadov rakoviny prostaty u mužov a pre ignorovanie prevencie zomrie u nás ročne 11-tisíc ľudí zbytočne. Je potrebné dodať, že dostať sa na toto vyšetrenie nie je vôbec jednoduché, pretože v regiónoch lekári špecialisti chýbajú.

"Šikana, by som to bral ako šikanu. Čo má s tým urológ? Azda som sa počúral v kresle? To čo má s tým spoločné preboha," povedal nespokojný klient poisťovne Ladislav Luc. Pri návšteve zubára sa pán Ladislav dozvedel, že peniaze za zuby mu všzp nepreplatí, pretože nemá preventívnu prehliadku u urológa. Poisťovňa však chce týmto krokom motivovať Slovákov, ktorí preventívky ignorujú. "Na preventívky nechodí ani 40 % dospelej populácie, kvôli čomu u nás ročne zbytočne zomiera 11-tisíc ľudí na odvrátiteľné úmrtia, ktorým by sa dalo predísť, ak by sa ochorenie zachytilo včas," doplnila hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Peterová. 

Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenie mužov. Ročne pribudne viac ako dvetisíc nových prípadov. Keď sa ochorenie zachytí v počiatočnom štádiu, vyliečiteľnosť je až 90 %. "Na Slovensku však na rakovinu prostaty ročne zomiera každý desiaty pacient," vysvetlila Peterová. Úmrtnosť je tak napríklad oproti Českej republike výrazne vyššia.

Táto téma odhalila aj ďalší problém – nedostatok urológov. Niektorí pacienti na krajnom východe čakajú na vyšetrenie aj niekoľko mesiacov. "Moja skúsenosť je taká, že k urológovi v Snine sa nedostane ani pacient s onkologickým nálezom. Pán doktor dochádza do Sniny z Vranova a robí iba dva dni v týždni," uviedla obyvateľka Sniny. TV JOJ pritom na to upozorňovala už v roku 2015. Na vyšetrenie u urológa vtedy pacienti čakali viac ako rok. "Objednal ma na ďalší rok. A čo keď odvtedy zomriem?" hnevala sa obyvateľka.

Podľa Peterovej sú čakačky v Snine na urológa 22 dní a v Humennom 12 dní. Ako ďalej dodal Luc, kým by sa k lekárovi dostal, trvalo by to dva roky. "Z pozície VÚC už dlhodobo upozorňujeme na základný problém v ambulantnom sektore a tým je nedostatok lekárov," povedala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Dáša Jeleňová. 

Aj po siedmich rokoch ordinuje v Snine iba jeden urológ. V Humennom traja. S lekárom sme sa rozprávali po telefóne, vysvetlil nám, že v Snine pracuje iba dva dni v týždni a zvyčajne dokáže vyšetriť piatich ľudí za deň a aj on vníma potrebu ďalšieho urológa. Záujem zo strany špecialistov však nie je a poisťovňa neeviduje ani jednu žiadosť lekára, ktorý by chcel v odbore urológia pôsobiť v okresoch na krajnom východe.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy