Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Smrť profesora Vladimíra Krčméryho, hlavnej tváre očkovacej kampane, spustila vlnu nenávistných komentárov
Zdielať na

Smrť profesora Vladimíra Krčméryho, hlavnej tváre očkovacej kampane, spustila vlnu nenávistných komentárov

BRATISLAVA / Nemajú rešpekt ani pred smrťou. Dezinformátori sa pustili do uznávaného epidemiológa a lekára, profesora Vladimíra Krčméryho, ktorý zomrel vo veku 62 rokov na obojstranný zápal pľúc. V súvislosti s jeho úmrtím sa na internete začali šíriť viaceré hoaxy a nenávistné komentáre.

Celé Slovensko, 20. decembra večer, zasiahla smutná správa o smrti známeho lekára, profesora Vladimíra Krčméryho. Šíriteľom dezinformácií to ale bolo jedno. "Normálne je mi ho ľúto. Nie, iba žartujem. Vakcinátor jeden," objavilo sa v komentároch na internete. Vladimír Krčméry bol uznávaný lekár, vedec, profesor, či zakladateľ zdravotníckych sociálnych zariadení. Bol ale aj zároveň jednou z hlavných tvárí očkovacej kampane. Taktiež bol prvý na Slovensku, ktorý dostal vakcínu proti koronavírusu. A práve s očkovaním začali hoaxeri spájať jeho smrť. Niektorí z komentujúcich si dokonca zobrali na mušku aj jeho nezištnú misiu v Afrike, kde sa roky venoval liečbe pacientov s maláriou a HIV. "Kto chcel kam, pomohol si tam. Sám. Máme pokoj od neho. Nech počúva plač afrických matiek v pekle," vyjadril sa komentujúci.

Profesor Krčméry pritom musel znášať nenávistné útoky na svoju adresu ešte pred svojou smrťou. Pre vyhrážky zo strany odporcov očkovania sa dokonca s rodinou musel presťahovať do zahraničia. "Samozrejme, nebolo mu to príjemné. A istý čas, pokiaľ ja viem aj prebýval v Rakúsku. Ja keď som si niekedy otvoril svoju mailovú schránku, tak som zostal prekvapený, že čo všetko vedia ľudia napísať. A naozaj to bolo veľmi nepekné," vyjadril sa infektológ Pavol Jarčuška. Najviac vyhrážok a slovných útokov si prečítal práve minulý rok, počas covidového obdobia. "Boli tam také, že zhoríš v pekle a podobne, takých vyhrážok bolo relatívne veľa. Aj tým tónom ako to ľudia písali, takým výhražným veľakrát a takisto to nebolo založené na pravde," uviedol


Hoaxeri by sa pri tom mali mať na pozore

V prípade, ak ich správy niekto nahlási policajtom, mohli by sa dostať do problémov. "Polícia v každom prípade postupuje podľa trestného zákona, prípadne priestupkového zákona. Sankcia záleží od právnej kvalifikácie skutku," vysvetlila hovorkyňa PPZ SR, Karolína Barinková.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy