Zatiahnuté
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Po Trenčíne vyberajú čierne školné aj v Prešove
Zdielať na

Po Trenčíne vyberajú čierne školné aj v Prešove

Poslucháči Prešovskej univerzity platili neziskovej organizácii Erves

Denník píše, že išlo o asi stovku externistov, celkovo tak mohla neziskovka naraz vybrať aj 33 000 eur. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) tvrdí, že univerzitu v Prešove preverí. „Ak zistíme pochybenia, škole hrozí odobratie právomocí ako v prípade Trenčína a neziskovke pokuta niekoľko miliónov korún,“ konštatoval pre Pravdu Mikolaj.

Podľa Pravdy čierne školné nezaniklo ani po zavedení oficiálnych poplatkov, časť študentov platí duplicitne. Tretiak Rastislav Ďurica študuje manažment a doposiaľ odvádzal školné 330 eur za semester cez neziskovú organizáciu Erves. Prešovská univerzita ho pritom viedla ako neplatiaceho študenta, preto na neho dostávala príspevok od štátu.

Po tom, čo Ďurica prekročil štandardnú dĺžku štúdia a štát na neho prestal prispievať, mu škola vymerala ďalších 700 eur ako oficiálne školné. Študent bude žiadať od neziskovky vrátenie peňazí za tri roky. Je presvedčený, že od neho pýtali školné v rozpore so zákonom.

Dekan fakulty manažmentu Robert Štefko tvrdí, že o Ervese nevie nič. Organizácia podľa denníka vyberá školné od študentov Prešovskej univerzity, ktorá ich vedie ako neplatiacich, na vysunutom univerzitnom pracovisku v Dubnici nad Váhom. Podobné má škola aj vo Vranove nad Topľou, potvrdil to dekan Štefko. Podľa rozvrhu prednášal v Dubnici podnikový manažment aj bývalý rektor z Trenčína Miroslav Mečár.

Spojitosť s neziskovkou poprela aj hovorkyňa univerzity Martina Ferencová. Pravda píše, že poplatky od externistov inkasovala minulý piatok študentka Prešovskej univerzity Monika Dohňanská.

Tá tvrdila, že ju organizácia zamestnáva, ale nepovedala, prečo Erves peniaze vyberá. Na Erves sa sťažovali poslucháči priamo u rektora univerzity Reného Matloviča.

„Rektor poprel, že by s tým mal niečo spoločné. Následne nás kontaktovali z Ervesu a žiadali o stretnutie s tým, že by radi všetko riešili k našej spokojnosti,“ povedala pre Pravdu jedna zo študentiek Mária Hodorová. Dohodu o tom, že ak budú mlčať, Erves im odpustí školné za semester, odmietli. Zvažujú podanie žaloby na súd.

Neziskové organizácie využila na výber školného aj Trenčianska univerzita A. Dubčeka. Po kontrole z ministerstva školstva zrušila pracoviská v mestách, kde inkasovali poplatky. V súčasnosti vyberá Trenčianska univerzita poplatky od externistov legálne a potom platí cez nevýhodnú zmluvu peniaze za prenájom neziskovkám, kde sa podľa Pravdy peniaze strácajú. Ide napríklad o Inštitút manažmentu kežmarského regiónu na čele s Františkom Vojtechom.

Zdielať na

Najčítanejšie správy