Prezidentka prijala predstaviteľov národnostných menšín
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Zuzana Čaputová prijala v utorok, 17. januára, v rámci novoročných prijatí predstaviteľov národnostných menšín. Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia maďarskej, bulharskej, českej, chorvátskej, nemeckej, poľskej, rómskej, rusínskej, srbskej, ukrajinskej a židovskej menšiny.
Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že predstavitelia národnostných menšín sú integrálnou súčasťou budovania novodobej histórie Slovenska, rozvíjania demokracie i integračných snáh v európskych štruktúrach. Zaslúžili by si preto väčší politický záujem o legislatívnu oporu ich úsilia zachovať a rozvíjať svoju kultúru a identitu.
Prijatie predstaviteľov národnostných menšín
"Všetky pozitívne zmeny v histórii novodobého Slovenska sú aj dielom národnostných menšín, ktoré reprezentujete," povedala prezidentka smerom k zástupcom národnostných združení. Priznala, že aj napriek tomu sa menšinám nedostáva adekvátne uznanie a rešpekt. "Stále vnímame politické snahy ukazujúce na menšinu ako kolektívneho vinníka. Musíme viac dbať na ekonomický rozvoj regiónov i dôslednejšie uplatňovanie jazykových a kultúrnych práv národnostných menšín," zdôraznila, pričom skritizovala chýbajúcu politickú vôľu "otvorene s menšinami diskutovať o menšinovom zákone".
Vyzdvihla prácu národnostných združení. "V regiónoch, v ktorých žijú národnostné menšiny, stretávam angažovaných ľudí, ktorí zveľaďujú svoje komunity ďaleko nad rámec bežných očakávaní," vyhlásila.
Ondrej Pöss: Toto pozvanie vnímame ako vyjadrenie úprimného záujmu
Zástupca nemeckej národnostnej menšiny Ondrej Pöss vyzdvihol prezidentkin prístup k národnostným menšinám. "I toto pozvanie vnímame ako vyjadrenie úprimného záujmu," skonštatoval. Taktiež kriticky poukázal na chýbajúci komplexný a moderne poňatý zákon o národnostných menšinách na Slovensku, ktorý označil za nevyhnutnosť na zabezpečenie uchovania a rozvoja menšinovej kultúry a identity.
Pripomenul, že hoci sa o tvorbe zákona hovorí prakticky od vzniku Slovenskej republiky, doteraz sa nedostal do schvaľovacieho procesu. "Tvorba zákona bola v pláne legislatívnych úloh vlády na rok 2022. Nezrealizovala sa však, ani sa nezrušila, zároveň však nebola úloha zaradená do plánu na tento rok," upozornil Pöss. Dodal, že doteraz nebol aktualizovaný ani zoznam menšinových obcí.