Prípravy na referendum vrcholia. Pôjde o deviate ľudové hlasovanie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Už v sobotu 21. januára sa opäť otvoria volebné miestnosti. Slovensko čaká zajtra historicky deviate referendum. Ľudia rozhodnú o tom, či bude možné skrátiť funkčné obdobie parlamentu. Samosprávy ešte dnes dolaďovali posledné detaily.
Presúvali nábytky či skladali kartónové urny - aj takto to vyzeralo v piatok popoludní na miestach, kde zamestnanci miestnych úradov pripravovali volebné miestnosti. Každá komisia má pripravené takéto obálky, s pečiatkou iba takáto obálka je platná. "Hlasovania v referende sa môže zúčastniť občan SR, ktorý dosiahol 18 rokov. 16 "by si nemal doma nechať občiansky preukaz, v prípade ak si vyzdvihol hlasovací preukaz tak ani ten, bez toho hlasovať nemohol," povedala Eva Chmelová, riaditeľka Odboru volieb ministerstva vnútra.
Ten je potrebný, ak chcete hlasovať mimo trvalého bydliska. Ak ste o preukaz nestihli požiadať v piatok, v sobotu to už nebude možné. "Tiež voličské zoznamy sa tlačia len dnes, keďže dnes do 12:00 sa dalo požiadať o hlasovací preukaz," ozrejmila vedúca reparátu organizačných vecí v Petržalke Alžbeta Neuschlová. Ako ďalej dodala Chmelová, ak sa volič pomýli, nech neopravuje, neškrtá. Aj v takom prípade by ho volebná komisia mohla vyhodnotiť ako neplatný.
Nosenie respirátorov povinné nebude, úrad verejného zdravotníctva to ale ľuďom odporúča. "Prekryte si dýchacie cesty ideálne respirátorom ak čakáte dlho v rade dodržujte dostatočný sociálny kontakt," upozornila Dáša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR. Ľudového hlasovania sa budú môcť zúčastniť aj ľudia, ktorí sú v karanténe pre COVID-19. Ak o to požiadali, špeciálna komisia príde za nimi. "Tam je zriadené špeciálna Covid komisia, ktorá k nim príde s ochrannými pomôckami, schránkou, priamo k nim domov," vysvetlila Neuschlová.
Ľudia v referende budú hlasovať o tom, či sa má zmeniť ústava tak aby sa skrátilo volebné obdobie, či už referendom alebo hlasovaním v parlamente. "Navonok sa to prezentuje ako referendum o predčasných voľbách ale nie je to tom," povedal politológ Radoslav Štefančík. Výsledky referenda, ktoré inicioval opozičný SMER, budú platné, iba ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov.
Zaujímavosťou je že zo zahraničia požiadalo len 780 ľudí. "Je to pomerne nízke číslo, ktoré si odôvodňujeme tým že voliči nevedeli, že sa v referende dá hlasovať poštou," vysvetlila Chmelová. "Tipujem že maximálne 30 percent sa zúčastní ale to je už optimistický odhad," tipol Štefančík. Ľudové hlasovanie bude stáť daňových poplatníkov takmer 9 miliónov eur.