Referendum o zmene ústavy je neplatné. Zúčastnilo sa 27,25 percent voličov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V sobotu, 21. januára, Slováci rozhodovali o tom, či sa bude môcť volebné obdobie skrátiť aj formou referenda alebo uznesením Národnej rady SR.
"Hlasovania sa zúčastnilo celkovo 1 193 198 osôb, predstavuje to 27,25 % oprávnených voličov," povedal Ladislav Orosz, predseda štátnej volebnej komisie. Znamená to, že referendum nie je platné, keďže na platnosť referenda je potrebná viac ako 50-percentná účasť. "Nevyvoláva teda žiadne právne dôsledky," dodáva Ladislav Orosz.
"Každý oprávnený volič môže vyjadriť rôznym spôsobom názor k referendovej otázke. Prvým je, že sa zúčastní referenda a bude odpovedať ÁNO, druhým je, že sa zúčastní a odpovie NIE. Tretím je, že sa nezúčastní a aj tým vyjadrí svoj postoj," povedal Ladislav Orosz. Štátnej komisii neboli známe žiadne skutočnosti, ktoré by ovplyvnili výsledok. "Referendum prebehlo v súlade so zákonom," dodal.
Na otázku, či súhlasia občania s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR odpovedalo 97,51 percent zúčastnených kladne. Záporne odpovedalo výsledkov 1,54 percent zúčastnených.
Deviate referendum v histórii samostatného Slovenska
Sumarizácia výsledkov prebehla povinne elektronicky prostredníctvom Integrovaného volebného informačného systému. "Prvýkrát sa v referende spracovávali výsledky hlasovania doručené poštou od voličov zo zahraničia," informuje Peter Peťko, predseda Štatistického úradu Slovenskej republiky.
"Na spracovaní výsledkov sa podľa štatistického úradu podieľalo 530 pracovníkov ústredia a krajských pracovísk štatistického úradu. Spolu v 50-tich odborných sumarizačných útvaroch spracovali údaje z 5 748 okrskových zápisníc," informuje ďalej Peter Peťko. Dodal, že výsledky sobotňajšieho referenda zosumarizoval štatistický úrad plne elektronicky v priebehu troch hodín. Ďalej informuje, že elektronizácia umožnila umožnila vytvoriť kompletné výsledky hlasovania o hodinu skôr ako v referende pred ôsmimi rokmi.
Elektronizácia prospela k zrýchleniu celého procesu. "Krátko pred 23. hodinou bolo zosumarizovaných 50 % okrskov. Následne 90 % okrskov bolo zosumarizovaných o 23:20 a kompletné výsledky boli k dispozícii krátko po jednej hodine v nedeľu ráno. Celé spracovanie trvalo tri hodiny a 5 minút. Bolo to o hodinu skôr ako pri poslednom referende pred ôsmimi rokmi," dodal Peter Peťko.
"Z pohľadu verejného poriadku a bezpečnosti hodnotím priebeh referenda ako pokojný," informuje Damián Imre, viceprezident Policajného zboru SR. Zaznamenali nespokojnosť voličov, ktorí prišli neskoro, preto Damián Imre vyzýva, aby sa voliči v budúcnosti pri takýchto udalostiach vopred informovali.
Situáciu sme v sobotu, 21. januára, mapovali v online reportáži