Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Ignáca I., ktorý chcel získať podiel v Transpetrole, prepustili z väzby
Zdielať na

Ignáca I., ktorý chcel získať podiel v Transpetrole, prepustili z väzby

Zdroj: TASR

Ignáca I. z kauzy Transpetrol prepustili

Najvyšší súd SR v stredu zrušil napadnuté uznesenie Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Podľa NS SR v súčasnosti neexistujú reálne okolnosti, ktoré by odôvodňovali obavy, že Ignác I. bude pokračovať v trestnej činnosti.

Začiatkom novembra minulého roku polícia informovala, že vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii Prezídia PZ obvinil dve osoby z trestného činu podvodu formou spolupáchateľstva. Ignác I. (45) a Ján H. (66) po vzájomnej dohode predstierali, že sú oprávnení konať za spoločnosť Transpetrol s cieľom obohatiť seba a spoločnosti akciovo a personálne prepojené.

Obvinení podľa polície podpísali exekútorský zápis, v ktorom spoločnosť Transpetrol uznala neexistujúci dlh voči českej spoločnosti vo výške asi 13 miliónov eur a súhlasila s vykonaním exekúcie. Doposiaľ však k vyplateniu sumy nedošlo. Obvineným hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov.

V júni 2009 Krajský súd v Žiline vymeral Ignácovi I. v súvislosti s pokusom o získanie podielu Transpetrolu deväťročný trest väzenia. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný a od 7. Decembra je spis na NS SR, ktorý rozhodne o odvolaní. Okrem Ignáca I. v tomto prípade odsúdili aj ďalších päť osôb. Voči rozsudku krajského súdu sa odvolali oni i prokurátor.

Podnikateľovi Ignácovi I. vymeral senát KS 30. júna za trestný čin podvodu a trestný čin prípravy legalizácie príjmov z trestnej činnosti nepodmienečný trest deväť rokov v druhej nápravnovýchovnej skupine a peňažnú pokutu 30.000 eur. Ďalším piatim obžalovaným vymeral za trestné činy podvodu v spolupáchateľstve, prípravu legalizácie príjmov z trestnej činnosti, zneužitie právomoci verejného činiteľa a porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku nepodmienečné tresty od troch rokov a 10 mesiacov do deviatich rokov a peňažné tresty od 20.000 do 30.000 eur.

Kauza Transpetrol vznikla v roku 1995, keď si spoločnosť ILaS Vranov nárokovala od štátu odškodnenie zhruba 1,42 milióna eura za neoprávnené zadržiavanie nehnuteľnosti zo strany daňového úradu. Po sérii mnohých právnych rozhodnutí získala spoločnosť CSI-CD na jeseň 1998 na základe exekučného príkazu 34-percentný štátny podiel v Transpetrole, ktorý mal vtedy nominálnu hodnotu presahujúcu 19,91 milióna eur, čo bolo niekoľkonásobne viac ako hodnota spomínanej pohľadávky. Vzápätí boli akcie Transpetrolu prevedené na viacero súkromných spoločností. Krátko po tom Ministerstvo financií SR koncom roka 1998 dalo príkaz na spätný prevod týchto akcií do vlastníctva štátu.

Zdielať na

Najčítanejšie správy