Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Okoličány: Moja väzba je nezákonná
Zdielať na

Okoličány: Moja väzba je nezákonná

Zdroj: TASR/Tomáš Halász

Róbert O., ktorý je spájaný s košickým podsvetím tvrdí, že už mal byť dávno na slobode

Podľa Róberta O. dôvody väzby "nikdy nevznikli a on je zadržiavaný iba na základe vykonštruovaného podozrenia zo spáchania trestného činu výtržníctva". Údajný boss podsvetia sa dostal v máji 2008 po uznesení NS SR na krátky čas na slobodu, po incidente v jednom z košických barov ho obžalovali z trestného činu výtržníctva a v októbri toho istého roku sa dostal opäť do väzby.

Okresný súd Košice II v tomto prípade už vyniesol oslobodzujúci rozsudok, ktorý však nie je právoplatný, pretože sa prokuratúra odvolala a Róbert O. ostal vo väzbe. Myslí si však, že mal byť prepustený. "Moja väzba je v rozpore s Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd, teda aj v rozpore s právami garantovanými Ústavou SR,“ uvádzal Róbert O. vo svojich podaniach na Najvyšší súd SR, ktoré sa podarilo získať.

V prípade obžaloby z výtržníctva poukázal aj na judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorá hovorí, že väzba sa končí vyhlásením rozsudku prvostupňového súdu, v tomto prípade teda košického okresného súdu, bez ohľadu na jeho právoplatnosť, teda bez ohľadu na podaný opravný prostriedok.

Róbert O. poukázal ďalej aj na rozhodovanie predsedu senátu, resp. senátu NS SR, ktorý sa zaoberal žiadosťami o prepustenie z väzby a predlžoval mu väzbu. Podľa Róberta O. je rozhodnutie NS SR o predĺžení jeho väzby "svojou povahou a podstatou prvostupňové rozhodnutie a voči takému je možný opravný prostriedok, teda sťažnosť."

O tejto sťažnosti má rozhodovať nadriadený orgán, v tomto prípade teda mal rozhodovať iný senát NS SR, dodal Róbert O. s tým, že v jeho prípade to tak nebolo a v uznesení o predĺžení väzby nebol pripustený žiadny opravný prostriedok.

„Poukazujem na to, že takýmto konaním dochádza k absurdnej situácii, ktorá je v rozpore so zákonom. Predseda senátu podá návrh na predĺženie väzby. Ten istý senát o tejto väzbe rozhodne a nepripustí mi opravný prostriedok voči svojmu rozhodnutiu. Ak aj podám námietku respektíve sťažnosť, tak mi ju zamietne ten istý predseda senátu s tým, že sťažnosť nie je prípustná,“ uvádzal vo svojej sťažnosti.

Róbertovi O. naposledy predlžoval väzbu Najvyšší súd SR. "Väzba Róberta O. je do 30. apríla," uviedla hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková. O prípadnom ďalšom predĺžení bude rozhodovať Špecializovaný trestný súd.

Senát Najvyššieho súdu SR zrušil 26. februára na neverejnom zasadnutí doživotný rozsudok údajnému šéfovi zločineckej skupiny Róbertovi O. a tresty viacerým jeho spoluobžalovaným, ktorých neprávoplatne odsúdil bývalý Špeciálny súd. Verdiktu predchádzalo rozhodnutie iného senátu NS SR, ktorý k tejto časti prípadu pripojil aj kauzu ďalšieho obžalovaného údajného člena gangu, neprávoplatne odsúdeného v samostatnom procese. Kauzu má opätovne prerokovať a rozhodnúť Špecializovaný trestný súd.

Špeciálny súd neprávoplatne vymeral 17. februára 2009 doživotie nielen Róbertovi O., ale aj Jaroslavovi P. Senát odsúdil Rudolfa O. na 10 rokov väzenia, Mariána T. na deväť rokov, Romana D. na 8,5 roka, Jána B. na sedem a Ladislava F. na štyri roky. Prokurátor žaloval skupinu Róberta O. z 19 skutkov, medzi ktorými sú vraždy, pokusy o vraždu, ublíženia na zdraví, ďalšie násilné trestné činy, nepovolené ozbrojovanie a vydieranie, resp. úžera. Verejne známa je predovšetkým posledná vražda z 23. apríla 2005 v Košiciach, keď zastrelili na križovatke v aute Jozefa Eštóka.

Prokuratúra túto vraždu pripisuje ďalšiemu údajnému členovi skupiny Róbertovi N., ktorého kauzu doteraz pojednávali samostatne - podobne v minulosti vyčlenili prípad viacerých obžalovaných, medzi ktorými bol Jozef L. Pri Eštókovej vražde zahynul aj mladý muž, ktorý sedel v neďalekom aute, jeho priateľka bola zranená. V kauze proti údajným členom gangu vypovedal ako chránený svedok muž, ktorý do skupiny tiež patril. Špecializovaný trestný súd už podľa pokynu NS SR zlúčil štyri samostatné kauzy do jedného procesu.

Zdielať na

Najčítanejšie správy