Súčasná politická situácia si žiada skorší termín predčasných volieb, uviedla Čaputová
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Súčasná politická situácia, charakterizovaná legislatívnou parlamentnou smršťou, ohrozujúcou ústavné princípy a verejné financie, je pre Slovensko neúnosná a žiada si skorší termín predčasných volieb. Vo štvrtok to pre TASR uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.
"Dianie v parlamente pripomína skôr chaos než zodpovednú správu vecí verejných," skonštatovala hlava štátu. Obracia sa zároveň na politických lídrov, aby sa postarali o nápravu. Predčasné parlamentné voľby sa majú konať 30. septembra. V posledný januárový deň o tom rozhodli poslanci Národnej rady SR.
Opozícia žiadala skorší, májový, respektíve júnový termín volieb, za konanie volieb do konca prvej polovice roka sa najskôr prihovárala aj prezidentka. Bola však ochotná akceptovať aj septembrový termín, ak by bol jediným, na ktorom by sa našiel potrebný konsenzus a hlasy v parlamente.
Hlasy o konaní volieb v skoršom termíne ako na konci septembra však neutíchajú, v stredu (15. 2.) ho označili za potrebný aj bývalí prezidenti SR. S návrhom na konanie volieb 24. júna iniciovala mimoriadnu schôdzu strana Smer-SD. Rokovanie sa má začať popoludní.
Prezidentka vyzvala buď k zastaveniu legislatívnej smršte, alebo skoršiemu termínu predčasných volieb. Aktuálny spôsob spravovania vecí verejných podľa nej ohrozuje ústavné princípy a verejné financie. Nerešpektovanie jej výzvy bude podľa nej na škodu celej republiky. "V ťažkej dobe, v ktorej sme, kde sa nám spojilo množstvo kríz, potrebujeme zodpovedné riadenie štátu," zdôraznila s tým, že aktuálny stav v parlamente sa na zodpovedné riadenie nepodobá. Do Národnej rady SR sa svoju výzvu nechystá predniesť, verí, že k politickým lídrom sa dostane.
Súčasťou chaosu je podľa Čaputovej aj aktuálna výzva dvoch politických strán na vymenovanie úradníckej vlády. Ako podotkla, až doteraz hovorili, že by úradnícku vládu nikdy v parlamente nepodporili. "Chaos v parlamente ale nezastaví vláda bez dôvery," dodala. V prípade závažného zlyhania dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) je pripravená vymenovať úradnícku vládu.
Parlament bude pokračovať v mimoriadnom rokovaní o uznesení o predčasných voľbách, ktoré chce Smer-SD 24. júna. Tomuto je naklonená ďalšia časť opozície a proti by nebolo ani hnutie Sme rodina, ale to by museli presvedčiť SaS a OĽaNO.
Mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR k skoršiemu termínu predčasných volieb presunuli na piatok (17. 2.), začať by sa mala po hlasovaní o 11.00 h. Plénum vo štvrtok popoludní nebolo uznášaniaschopné. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) avizoval, že v piatok budú hlasovať o všetkých bodoch riadnej schôdze, ktoré sa dovtedy stihnú prerokovať. Zvyšok by mali presunúť až na ďalšiu riadnu schôdzu so začiatkom v marci.
Zemanová označila Ficove slová o návrhu SaS na skoršie voľby za nezmysel
Výroky šéfa Smeru-SD Roberta Fica o tom, že SaS má prísť s vlastným návrhom na skorší termín predčasných parlamentných volieb, sú nezmyslom. Vyhlásila to predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. "To, čo povedal Robert Fico, je nezmysel, nič také nie je. Platí to, čo povedal na tlačovej besede Richard Sulík," povedala Zemanová novinárom. Označila to za hry Fica, na čo mu podľa nej adekvátne "skočil" líder OĽaNO Igor Matovič.
Fico v pléne vyhlásil, že SaS plánuje prísť budúci týždeň s vlastným návrhom na skoršie konanie predčasných volieb. Zároveň ponúkol, že jeho strana stiahne svoj návrh na mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR k tejto téme. Ak SaS naozaj avizovala Smeru-SD takúto iniciatívu, podľa Matoviča chce politikárčiť. Vyzval liberálov, aby sa "vyfarbili".
Poslanecký klub OĽaNO nepodporí otvorenie mimoriadnej schôdze k zmene termínu predčasných volieb
"Nerozumieme otočke prezidentky Zuzany Čaputovej o 180 stupňov, keďže sama iniciatívne septembrový termín ponúkla ako akceptovateľnú možnosť, na ktorú nadviazala dohoda bývalých koaličných strán. Vyhovárať sa na prípadnú poslaneckú iniciatívu poslancov nie je zo strany prezidentky poctivé, keďže skorší termín nezabráni žiadnej poslaneckej iniciatíve a hlavne, ona ako prezidentka má pri každom návrhu v rukách právo veta. Pani prezidentka takýmto konaním zbytočne vnáša chaos do spoločnosti a nahráva tak mafiánom a extrémistom v súčasnej opozícii," uviedol poslanecký klub.
Nezaradení poslanci okolo Kristiána Čekovského, ktorí odišli z klubu OĽaNO, nevidia dôvod na zmenu termínu volieb. Tvrdia, že predkladanie populistických návrhov nesúvisí s termínom predčasných volieb. Predkladanie populistických návrhov nepodporujú a nebudú za ne hlasovať. "Považujeme ich za prejav politiky, ktorú treba odmietať bez ohľadu na to, či voľby majú byť v júni alebo v septembri," uviedli v stanovisku s tým, že mimoriadnu schôdzu považujú za predvolebné divadlo Smeru-SD.
Sulík: Prezidentka ma prekvapila, na voľbách v septembri sme sa dohodli aj s ňou
Šéfa opozičnej SaS Richarda Sulíka prekvapilo vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej o tom, že predčasné parlamentné voľby by mali byť skôr. Tvrdí, že dohoda na voľbách 30. septembra sa urobila aj s ňou. Nevidí dôvod meniť dohodu na septembrovom termíne, čo bol kompromis strán bývalej koalície. Poslanci SaS sa zároveň nezúčastnia na rokovaní o júnovom termíne volieb, ktoré inicioval Smer-SD.
"Neviem, prečo sa prezidentka rozhodla konať tak, ako si želá Robert Fico, každopádne 30. september je kompromisný termín," vyhlásil na štvrtkovej tlačovej konferencii Sulík. "Pokiaľ nie je evidentne pochopiteľný dôvod meniť už raz urobené rozhodnutie, zvykneme dohody dodržať," skonštatoval a odvolal sa na dohodu strán OĽaNO, SaS, Za ľudí a Sme rodina na septembrovom termíne volieb. "Všetky projekty, ktoré sa plánujú na voľbách zúčastniť, majú dostatok času na prípravu," dodal.
Prezidentka má podľa Sulíka možnosť nepodpísať všetky zákony, ak s nimi nesúhlasí. Lídra OĽaNO Igora Matoviča a jeho posledné návrhy označil za šaša. "Treba ho nechať vymýšľať jednu hlúposť za druhou, aby celý národ pochopil, že takýto šašo do parlamentu nepatrí," povedal s tým, že do parlamentu treba voliť ľudí, ktorí majú základnú súdnosť. Myslí si, že v NR SR momentálne prechádzajú aj dobré návrhy. Nevidí dôvod na skorší termín volieb len preto, že si to želá Smer-SD alebo prezidentka.
Sulík súhlasí s júnovým termínom a môže o ňom rokovať, ale zatiaľ je podľa neho dohoda na septembri. Na zmenu názoru potrebuje Sulík uchopiteľný dôvod a mimoriadna schôdza iniciovaná Smerom-SD ním podľa neho nie je. Poslanci SaS podľa Sulíka nepodporia ani otvorenie schôdze týkajúcej sa stíhačiek MiG-29, ktoré by Slovensko mohlo dať Ukrajine. Nepovedal, či aj zvyšok bývalej koalície nepodporí túto schôdzu. "Zo strednodobého hľadiska pre SR nie sú tieto lietadlá použiteľné, boli nahradené F16-kami. Ak bude vyjasnená právna stránka veci, dajme migy k dispozícii Ukrajine," vyhlásil Sulík.
Vyjadril sa samostatne aj Matovič
K celej situácii sa vyjadril aj poverený riadením ministerstva financií a expremiér Igor Matovič. "Pripomína to presne to, čo sa dialo pred dvomi rokmi, keď deň pred celoštátnym testovaním pani prezidentka miesto toho, aby podporila dobrú vec, sabotovala toto testovanie," povedal Matovič.
Podľa Matoviča prišla práve prezidentka iniciatívne s tým, že vie žiť so septembrovým termínom volieb. "My sme prijali len a len jej ponuku. To, že budú v septembri voľby, je jej zásluha. Že ju to teraz dodatočne mrzí, lebo si pozrela nejaký prieskum, tak to mi je ľúto," dodal Matovič s tým, že si myslí, že prezidentka robí všetko podľa prieskumov.