V prípade ponižovania rómskych chlapcov konala polícia rýchlo
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Deväť policajtov prepustili, 10 osôb čelí obvineniu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a z toho siedmi aj z trestného činu vydierania
Reagovala dnes Lucia Garajová z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra SR na štvrtkovú výročnú správu amerického ministerstva zahraničných vecí o dodržiavaní ľudských práv vo svete za rok 2009. Američania v nej totiž mimo iného pripomenuli kauzu ponižovania šiestich rómskych chlapcov na košickej policajnej stanici.
Garajová zdôraznila, že v danej správe sa vo všeobecnosti píše, že Slovensko je krajina, ktorá dodržiava a rešpektuje ľudské práva. Ďalej uvádza, že máme určité nedostatky, ktoré však podľa nej majú aj ostatné štáty Európskej únie.
"Vo všeobecnosti správa hovorí, že aj v oblasti národnostných menšín nastal na Slovensku posun. Uvádza, že slovenská polícia pomáha pri adaptovaní Rómov, najmä v Košickom a Prešovskom kraji, kde má táto etnická skupina najväčšie zastúpenie. Slovenskí policajti sa môžu na škole vzdelávať aj v rómskom jazyku a tak spoznať aj ich kultúru," pripomenula. Podčiarkla, že sa v nej tiež uvádza, že SR sa zlepšila aj v oblasti zaobchádzania s obvinenými alebo väznenými osobami.
Podľa autorov správy slovenská vláda v roku 2009 vo všeobecnosti rešpektovala ľudské práva svojich občanov, problémy sa vyskytli len v niektorých oblastiach. Mimovládne organizácie a členovia rómskej komunity hovoria o pokračujúcom trende zlého zaobchádzania policajtov so zadržanými podozrivými z radov Rómov. Správa v tejto súvislosti spomína kauzu ponižovania šiestich rómskych chlapcov na košickej policajnej stanici.
Správa hodnotí aj činnosť slovenskej polície, pričom spomína prípady korupcie a zneužitia úradných právomocí, predovšetkým vymáhanie úplatkov pri dopravných kontrolách.
Dokument v tejto súvislosti pripomína sťažnosti na postup slovenskej polície počas protestov v priebehu návštevy čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa. Aktivisti kritizovali políciu za údajne nedostatočnú ochranu slovenských občanov a neadekvátne vyšetrovanie celého incidentu.Správa cituje aj slová aktivistov, ktorí obviňujú políciu z nedostatočného a pomalého vyšetrovania prípadov týkajúcich sa Rómov a ďalších menšín.