Polojasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Arteterapia: Keď umenie lieči
Zdielať na

Arteterapia: Keď umenie lieči

Medzi nami žijú ľudia s najrozličnejšími ťažkosťami. Niektorým z nich dokáže pomôcť obyčajné kreslenie

Čo je arteterapia?

Arteterapia sa podľa psychologičky Kataríny Probstovej na Slovensku chápe ako prevažne podporná liečba klientov a pacientov s rôznymi druhmi a stupňami psychických ťažkostí, a to prostredníctvom najrozličnejších výtvarných činností, od kreslenia, cez maľovanie, až po modelovanie.

Poznáme aj pasívnu arteterapiu, ktorá sa orientuje predovšetkým na vnímanie výtvarného umeleckého diela, častejšie však pri arteterapii ide práve o jej aktívnu podobu. Niekedy sa ako strešný pojem používajú i expresívne terapie. Sem potom možno zahrnúť i drámu radšej dramaterapiu či muzikoterapiu.

joj.sk

Prístupy v arteterapii sú rôzne, niekedy sa kladie dôraz na samotné dielo, inokedy zasa skôr na vzťah medzi klientom a terapeutom, ale sú i také poňatia liečby, kedy sa za nosnú časť terapie považuje samotný proces tvorby diela.

Katarína Probstová spoločne s Ivonou Rankovovou využívajú v arteterapii kombinovaný prístup. Do procesu liečby zahŕňajú aj reflektívnu časť, kde klienti dostanú priestor na vyjadrenie svojich pocitov z procesu tvorby a prezentácie svojho diela.

To znamená, ako sa klientovi kreslilo, čo kreslil,  čo ho pri tom napadalo a čo mu to napríklad pripomína z jeho reálneho života. Čiže nejde zo strany terapeuta  o interpretácie toho čo, ktoré prvky výtvarného diela znamenajú, ale o rozbor procesu tvorby samotným klientom  cez následný rozhovor s podnetovými otvorenými otázkami.

joj.sk

Reflexia prebieha niekedy ešte dlhší čas ako samotný proces tvorby. „Ľudia hovoria o svojich prácach celkom radi, samozrejme je rozdiel, keď ide o krátkodobo sa stretávajúcu skupinu a dlhodobejšiu, kde sa už ľudia poznajú a sú oveľa spontánnejší,“ hovorí pani Rankovová. 

joj.sk

Pre koho je terapia určená?

„Arteterapia je úplne pre každého. Rozhodne sa nevyžaduje žiadne zručnosti. Jedinou podmienkou je kladný vzťah k výtvarnej činnosti, človek by mal rád kresliť. Nútiť ho by nemalo žiadny zmysel. Pozitívnu skúsenosť máme s deťmi, pre ktoré je táto aktivita podobná hre. Nedá sa priamo povedať, že ide o aktívne trávenie času, lebo nejde o krúžky, či dielne. Ide skôr o sebapoznávanie,“ vysvetľuje Probstová.

Návšteva v Krídlach

Na arteterapeutických sedeniach sa nekladie dôraz na schopnosti jednotlivých klientov zobraziť vlastné predstavy, ide skôr o uvoľnenie a radosť z činnosti. „Snažím sa vymýšľať také veci, ktoré zvládnu všetci. Ide o to, aby sa človek mohol liečiť tým, že sa nejako realizuje. Popritom sa rozprávame a cítime sa fajn,“ tvrdí arteterapeutka z občianskeho združenia Krídla Lucia Bartošová.

joj.sk

Peter začal chodiť do Krídiel asi pred 3-4 rokmi. Okrem kreslenia sa venuje i paličkovaniu. V čom ho arteterapia napĺňa? „Konštruktívne zabíjam čas,“ hovorí. 

Vytvoriť metódou paličkovania zaujímavý ornament len počas skupinových „tvorivých“ sedení trvá i dva týždne. „Musíte mať vôľu i trpezlivosť. Pre také akčné povahy ako je napríklad Schwarzenegger by to určite nebolo,“ zažartuje Peter, ktorý trpí epilepsiou.

joj.sk

Zuzka kedysi po absolvovaní gymnázia začala študovať dejiny umenia. Potom však náhle ochorela a na školu sa už nevrátila. „Ja nerobím arteterapiu, ja si len tak maľujem, bez ohľadu na chorobu, s ňou i bez nej,“ tvrdí Zuzana.

 „Maľovala som od detstva, vtedy som ešte nebola chorá, jednoducho ma to bavilo,“ dodáva a zároveň približuje proces a rozdiel v arteterapeutickom prístupe k človeku v Krídlach a zdravotníckych zariadeniach, ktoré navštevovala  v minulosti. 

Podľa Lucie Bartošovej ochorenie dostáva človeka do istej izolácie. Preto často treba aplikovať veľmi citlivý a individuálny prístup ku každému klientovi. Dôležité je nestratiť kontakt so svojím okolím a opäť nadviazať pretrhnuté nitky komunikácie. „Ľudia, ktorí sa tu stretnú, búrajú bariéru nedôvery v seba samého,“ dodáva Lucia.

Arteterapia na západnom brehu Jordánu

Katka Probstová prostredníctvom občianskeho združenia Človek v ohrození navštívila občianske združenie Wi´am na západnom brehu Jordánu v Betleheme.

Hlavnou činnosťou združenia Wi´am je riešenie konfliktov nenásilnou cestou prostredníctvom mediácie, vzdelávacie aktivity pre ženy a mladých ľudí, podporné skupiny pre deti, ktoré zažili traumatizujúce udalosti.

joj.sk

„Keďže žijú v konfliktom poznačenej oblasti, odráža sa to aj na ich spôsobe riešenia rozličných problémov. Títo ľudia nevedia, čo bude zajtra a ich prístup je iný ako náš, viac sa sústreďujú na prítomnosť a neplánujú si presne aktivity na ďalšie dni. Veľkú oporu nachádzajú v rodine a vzťahoch, v komunite, v ktorej žijú. Pri arteterapeutických aktivitách ma prekvapila ich otvorenosť a schopnosť rozprávať o svojich pocitoch. Zatiaľ nemám skúsenosť z práce na Slovensku, že by sa pán v rokoch priznal k tomu, že si rád poplače či už od dojatia alebo keď je smutný, a že plač je pre neho veľmi dôležitý na uvoľnenie pocitov,“ hovorí Katka. 

joj.sk

Jeden deň sa konali arteterapeutické aktivity so skupinami detí z troch okolitých miest. „Prišli asi tri autobusy, deti doslova zaplavili priestory organizácie. Deti vyfarbovali  mandaly a keďže kruh je jedným zo základných tvarov, bola im táto forma veľmi blízka a do vyfarbovania sa rýchlo pohrúžili. Mandaly následne vystrihli a rozdelili na niekoľko dielov. Dieliky si navzájom vymieňali a zlepili  nové spoločné mandaly, z ktorých sa nakoniec vytvoril spoločný farebný koberec . Takto sa učili spolupráci a mohli sa tešiť z výsledného veľmi estetického diela, ku ktorému každé dieťa prispelo svojim dielom, “ spomína Katka na konkrétne aktivity.

Najčítanejšie správy