Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Únia pomáha Ukrajine s vývozom produktov, ale veľká časť tu ostáva. Farmári nevedia konkurovať
Zdielať na

Únia pomáha Ukrajine s vývozom produktov, ale veľká časť tu ostáva. Farmári nevedia konkurovať

DOBRÁ / Ukrajina dostala v rámci pomoci od Európskej únie nulové clá na vývoz jej obilia. Podmienkou bolo, že územie členských štátov spoločenstva bude slúžiť iba pre potreby tranzitu do iných krajín. V praxi sa to však nedodržiava. To ohrozuje existenciu našich poľnohospodárov.

Z Ukrajiny prichádza po železnici viac ako 25-tisíc ton obila mesačne. To sa musí po prekročení hranice preložiť. "Ukrajinský zrno vozeň má objem od 65 do 70 ton. Sú to približne tri kamióny," uviedol prevádzkový riaditeľ Bulk Transshipment Slovakia Attila Miklós. Dodal, že ide hlavne o komodity kukurice, jačmeňa, pšenice a raže.

Viac ako polovica dovozu obilia ale konči na domácom trhu. Nižšie ceny ukrajinských komodít tak likvidujú našich pestovateľov a spracovateľov. K situácii sa vyjadrila aj hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej potravinovej komory Jana Holéciová: "Ukrajinské obilie naše podlieza cenou, ktorej naši pestovatelia nevedia konkurovať."  

S nedodržiavaním dohody majú problém všetky okolité štáty Ukrajiny. Agrofirmy žiadajú, aby im boli nahradené straty, ktoré tým utrpeli. "Vyzývame preto agrorezort, aby v tejto oblasti predstavil kroky, ktoré ochránia spotrebiteľov aj spracovateľov," uviedol Milan Lapšanský, generálny sekretár Slovenskej spoločnosti mlynárov.

Podľa hovorcu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Andreja Wallnera má Európska komisia v blízkej budúcnosti pripraviť návrh použitia hospodárskej rezervy za účelom prípadnej kompenzácie.

Okrem ceny môže byť problém aj v kvalite

Európska únia má totiž prísnejšie normy ako Ukrajina. "Koľkokrát sa používali pesticídy počas jednej sezóny. V akých podmienkach bolo to obilie pestované, uskladnene, prevážané," vyjadrila pochybnosti Holéciová. Hovorca ministerstva ale ubezpečuje, že obilie bolo podrobené kontrolou. "Bolo vykonaných 88 kontrol v mlynoch, silách a u spracovateľov obilia. Nepotvrdilo sa zdravotné riziko na požiadavky bezpečnosti a kvality," dodal.

Nulové clá pre dovoz obilia z Ukrajiny platia iba do mája tohto roku. Už teraz sa rokuje o ich predĺžení. Viaceré štáty však žiadajú zmenu podmienok. "Aby aj Európska Únia za nejaké fixné ceny toto ukrajinské obilie vykúpila a odexportovala do krajín, ktoré naň primárne čakajú, " navrhla Holéciová. 

Podľa hovorcu ministerstva bude podobný postup možný za podmienok, ktoré nebudú destabilizovať domáce trhové prostredie, a zároveň budú dodržané veterinárne a fytosanitárne podmienky.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy