Kauza drahého lieku pre Editku pokračuje na súd
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Najdrahší liek na svete - Zolgensma - bol 12. apríla Editke podaný aj napriek odvolaniu Všeobecnej zdravotnej poisťovne voči rozhodnutiu okresného súdu. Tento boj sa ale dnešným dňom nekončí - pokračovať má na pôde Krajského súdu.
Zriedkavú a nebezpečnú spinálnu muskulárnu atrofiu diagnostikovali malej Editke keď mala 19 mesiacov. Lekári liečbu indikovali v decembri ale žiadosť o úhradu lieku za dva milióny Všeobecná zdravotná poisťovňa trikrát zamietla. Nakoniec jej to prikázal súd. Editka Zolgensmu dnes dostala - boj s poisťovňou sa však nekončí.
"Zároveň ale využila svoje právo na opravný prostriedok," uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Peterová. K situácii sa vyjadril aj hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru Pavol Adamčiak: "Okresný súd vykoná úkony pred predložením veci, aby následne mohol predložiť danú vec na rozhodnutie odvolaciemu krajskému súdu v Bratislave."
Krajský súd má len dve možnosti. Buď potvrdiť rozhodnutie okresného súdu alebo ho zrušiť a zamiesť pod koberec. "Ak ho krajský súd zruší, tak to bude znamenať, že neboli splnené podmienky na nariadenie neodkladného opatrenia a nie to, že nevznikol nárok na úhradu lieku," uvidela Zuzana Vlčeková zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva. V prípade, ak by Krajský súd rozhodol v neprospech Editky, zdravotná poisťovňa si môže uplatňovať ujmu. Otázne je od koho - či od rodičov alebo od štátu. Poisťovňa to nešpecifikuje. "K tejto otázke je zatiaľ predčasné vyjadrovať sa," reaguje Peterová.
Asociácia na ochranu práv pacientov dlhotrvajúci boj medzi pacientom a poisťovňou kritizuje - pri tejto diagnóze ide o týždne a o dni. "Nedosiahne také výsledky, aké by dosiahla, keby dostala hneď, ako splnila všetky zákonom a ústavou stanovené podmienky. My sa stále za pacientov pýtame, že kto bude následne zodpovedný za úmyselné poškodenie zdravia," uviedla Elena Marušáková, viceprezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov.
Podľa viceprezidentky asociácie ide o veľmi špecifický liek a vytvorenie lacnejších takzvaných generík bude trvať minimálne 15 rokov ak vôbec. Dnes je najdrahší liek na svete len na výnimku - stále totiž nie je kategorizovaný. "Prvú žiadosť podávali v roku 2021 avšak vtedy tá žiadosť bola zamietnutá z toho dôvodu že naša legislatíva o úhrade liekov neumožňovala zaradenie lieku, ktorý nie je možné podávať v ambulancii alebo neprechádza cez lekárne," dodala.
Po tom ako sa 1. augusta novelizoval zákon držiteľ registrácie lieku Zolgensma podal 31. októbra opakovane žiadosť o jeho kategorizáciu. Aktuálne je posudzovanie lieku v kompetencii Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve. Posledné slovo ale bude mať Ministerstvo zdravotníctva SR.