Polojasno
Bratislava
Renáta
6.11.2024
Parvoviróza: Pri akých prejavoch treba navštíviť veterinára a aká je liečba?
Zdielať na

Parvoviróza: Pri akých prejavoch treba navštíviť veterinára a aká je liečba?

HORNÝ ZEMPLÍN / Nebezpečné infekčné ochorenie sa objavilo v osade na Hornom Zemplíne. Dobrovoľníčky sa denne pozerajú na nové a nové prípady parvovirózy. Veterinárna lekárka Lenka Lisa pre TV JOJ opísala prejavy, priebeh, prevenciu a liečbu tohto ochorenia.

​"Každý deň sa stretávame s hláseniami od občanov, že majú šteniatka, ktoré nikto nechce. Niekto ich vyhodil. Zvieratá majú klinické príznaky infekčného ochorenie parvovirózy. Každé zviera, ktoré tu príde, je tu na ambulancii pretestované. Väčšinou sa diagnóza potvrdí. Bohužiaľ, aj dnes sme mali takýto prípad, kedy pani prišla a sväto sväte vyprávala, že šteniatko je len od rána choré, pričom zviera už bolo takmer polomŕtve. Nereagovalo a bolo dehydratované, bohužiaľ, pomôcť sa mu už nedalo a uhynulo. Toto ochorenie je infekčné vírusové, čiže to ide zo zvieraťa na zviera. Väčšinou postihuje mladé psíky do jedného roka a hlavne neočkované šteniatka. Samozrejme, všetko závisí aj od imunity jedinca.

V našej osade v Humennom na Podskalke to ohnisko je. Každý rok sa to opakuje, väčšinou na jar a jeseň, ale niekedy aj v zimných mesiacoch. Predchádzať tomuto ochoreniu sa dá jedine očkovaním. Nakoľko títo ľudia nie sú schopní sami sebe zabezpečiť nejaké kvalitné životné podmienky, tak zvieratám to neurobia už vôbec. Bola by som za, aby sa zakázal chov zvierat na osadách, pretože zvieratá tam žijú vo výkaloch, jedia plienky a odpad a druhá vec je to, ako zviera zomiera. Toto ochorenie môže mať perakútny, akútny priebeh. Perakútny je pre nich vykúpenie, pretože zviera sa trápi jeden alebo dva dni a potom uhynie. Môže to byť aj dlhší priebeh, kedy umiera vo veľkých bolestiach a ťažkých kŕčoch, ktoré si človek nevie ani predstaviť.

Prevencia je vždy lacnejšia ako terapia. Nakoľko títo ľudia so sebou nikdy nemajú peniaze, my sa im aj ako občianske združenie snažíme pomôcť a vyjsť v ústrety nie kvôli nim, ale pre tie zvieratá, aby mohli dostať šancu na kvalitný život, aký si zaslúžia. Prísť ich zaočkovať je omnoho rýchlejšie, lacnejšie a jednoduchšie ako následná terapia, ktorá si vyžaduje intenzívnu infúznu liečbu, pichanie protilátok do žily, antibiotickú, podpornú, probiotickú a prebiotickú liečbu, aby nastala stabilizácia čreva. To ochorenie napáda tráviaci trakt a dochádza k rozkladu. Zviera začína vracať a hnačkovať. Pokiaľ sa nezačne liečba včas, úhyn je tam 100-percentný. Ale ani pri očkovaných šteniatkach nie je 100-percentná záruka, že zviera ochorieť nemôže, je tam ale vyššia šanca na prežitie.

Vakcíny, ktoré sa pichajú, sú určené pre malé šteňatá, ktoré by sa mali očkovať v určitom veku života. Pichá sa postupne pomocou vakcinačnej schémy. Istým spôsobom je to aj týranie, pretože pokiaľ je v osade pes zdravý, ľudia sú jeho majiteľmi. Ale ak nie je začipovaný a ochorie, dávajú ruky preč a nikto nie je majiteľ. Často ho nechajú len tak, nech dodýcha a odíde sám. Toto už hraničí s trestným činom a týraním, pretože to zviera trpí a má bolesti. Nie je to rýchla smrť, ktorú by si každý organizmus zaslúžil, keď už má zomrieť. Ale takýmto spôsobom určite nie."

Súvisiace články

Najčítanejšie správy