Polojasno
10°
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Po smrti matky musí syn opustiť byt. Zákony sú ale nejednoznačné
Zdielať na

Po smrti matky musí syn opustiť byt. Zákony sú ale nejednoznačné

OHRADY / Po smrti matky musí 51-ročný mentálne postihnutý syn opustiť obecný nájomný byt. Zmluva s obcou bola na meno jeho matky. Starostka ponúkla pomoc s hľadaním vhodného zariadenia, ale syn chce zostať v byte, kde býval s mamou. Zákony sú v tomto smere nejednoznačné.

​"Došla mi obálka, že sa musím vysťahovať," povedal obyvateľ nájomného bytu Lacko. 51-ročný Lacko je mentálne postihnutý. V nájomnom obecnom byte žil s mamou desať rokov. Obec nájomnú zmluvu uzavrela s mamou Lacka, tá ale koncom marca zomrela. "Najprv mi pani starostka poslala SMS-ku, že najlepšie bude bratovi v ústave. Argumentovala tým, že čo sa stane, ak by podpálil byt, že ona si to nezoberie na zodpovednosť," vysvetlila sestra Lacka, Zuzana Čapkovičová. "S ústavom nesúhlasím. Aby ma tam skántrili?" vyjadril sa Lacko.

"Smrťou mamy zanikol zmluvný vzťah a tým pádom my postupujeme podľa zákona. Spolubývajúci nemá nárok automaticky na zmluvný vzťah," uviedla starostka obce Ohrady Anikó Rabay. "Na Slovensku platí občiansky zákonník paragraf 706, po úmrtí pôvodného nájomcu prechádza zo zákona nájomný vzťah na deti, vnukov, ktorí žili v čase úmrtia s ním v spoločnej domácnosti," informovala komisárka pre zdravotne postihnuté osoby Zuzana Stavrovská. O Lacka sa po smrti mamy okrem sestry a jej rodiny stará cez deň aj opatrovateľka.

"Ja ho do ústavu nechcem dať, ja som tiež sama na invalidnom dôchodku. Som po troch operáciách chrbtice. On tu bude mať zabezpečenú 24-hodinovú opateru. Je na tento byt zvyknutý a má tu dobrých susedov," pokračovala Zuzana Čapkovičová. "Ja som podala viackrát celej rodine pomocnú ruku aj som sľúbila, že ak by chcel ísť do domova, pomôžem mu vybaviť miesto," poznamenala starostka. Nájomná zmluva je plne v kompetencii obce. "Predpokladám, že z invalidného dôchodku mu nezostane na životné minimum, čo je zmluvnou podmienkou," dodala Rabay.

"Zo zákona je stanovený príjem, je to do trojnásobku životného minima, čiže je stanovená len maximálna hranica príjmu, nie minimálna," povedal generálny riaditeľ, Štátny fond rozvoja bývania, Tomáš Lamprecht. "Upozorňujeme na to a píšeme aj pani starostke, že postupuje v rozpore so zákonom, že tento pán je chránenou osobou vo vzťahu k prechodu nájmu," upozornila Stavrovská. Pôvodná trojročná nájomná zmluva s nebohou mamou Lacka totiž končí v septembri.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy