Zatiahnuté
Bratislava
Erika, Erik
2.2.2025
Deťom chýba občianstvo. Chybu urobil slovenský úrad
Zdielať na

Deťom chýba občianstvo. Chybu urobil slovenský úrad

BRATISLAVA / Pán Mucha s manželkou žil štyri roky v presvedčení, že ich dve deti sú občanmi Slovenskej republiky. Lenže jedného dňa zostali nemilo zaskočení. Bolo im oznámené, že ich deti nie sú považované za Slovákov. Napriek tomu, že sú zapísané v osobitnej matrike Slovenskej republiky, nemajú platný žiadny doklad totožnosti.

​Pán Mucha, ktorý je občanom Slovenskej republiky, si zobral za manželku občianku Ruskej Federácie. Keďže sa rozhodli ako manželia cestovať, prvá dcéra Elizabeth sa im narodila v roku 2019 v Gruzínsku, mladší Oliver o dva roky neskôr v Bulharsku, kde aj zostali žiť. Žili s tým pocitom, že deti majú slovenské štátne občianstvo. "Po narodení dieťaťa požiadali slovenské orgány o zápis dieťaťa do osobitnej matriky, ktorú vedie ministerstvo vnútra pre občanov SR ohľadom udalostí, ktoré sa im stanú v zahraničí - narodenie dieťaťa, uzavretie sobáša či úmrtie," uviedol advokát Ladislav Jančo.

"V Gruzínsku sme vybavovali rodný list, nebol žiadny problém na veľvyslanectve. Povedali, že všetky doklady na to, aby vydali rodný list, už máme, že nie je žiadny problém na to, aby nedostali občianstvo," povedal Boris Mucha. Vo veku dvoch mesiacov dcéry Elizabeth požiadali o vystavenie cestovného preukazu na to, aby sa vedeli dostať z Gruzínska do Bulharska a následne požiadali o vydanie legitímneho cestovného pasu, ktorý im bol vydaný. Po strate platnosti cestovného dokladu požiadali o vydanie nového a tu nastal problém, o akom ani len nesnívali.

"Ten pas vypršal, kvôli tomu sme museli urobiť osvedčenie občianstva maloletej Elizabeth. Potom nám povedali, že nevedia nájsť nejaký doklad, v ktorom je napísané, že matka a otec súhlasia s tým, že Elizabeth dostane slovenské štátne občianstvo. Povedali, že kvôli tejto situácii, že si nevypýtali tieto doklady, nenadobudli nikdy toto občianstvo. Ale nejakým spôsobom dostali pasy, rodný list a boli zapísaní do osobitnej matriky, čo nemá žiadny zmysel," pokračoval Mucha. Pán Mucha hovorí, že nielen dcéra Elizabeth nemá doklady totožnosti, ale aj jeho mladší syn Oliver.

"Potom sme komunikovali s okresným úradom, ktorý sa zaoberá osvedčením a tam nám povedali, že slovenský úrad urobil chybu," dodal Mucha. "Pracovníčka osobitnej matriky mala pri zápise narodenia do osobitnej matriky žiadať toto osvedčenie, čo sa ale nestalo a zápis uskutočnila len na základe preukázania štátneho občianstva Slovenskej republiky otca," informovala hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová. "Orgány sa odvolávali na medzinárodnú zmluvu, ktorá bola uzavretá so Zväzom sovietskych socialistických republík a Československou socialistickou republikou o zamedzení dvojitého občianstva, podľa ktorého otec a matka dieťaťa mali možnosť do troch mesiacov súhlasným vyhlásením určiť občianstvo," vysvetlil Jančo.

Keďže nebývajú ani na jednom území, zo zmluvných strán podľa advokáta Ladislava Janča sa automaticky dieťaťu pripisuje občianstvo po matke. Rezort vnútra tvrdí, že bude rodičom dieťaťa maximálne súčinné, aby bola ich situácia vyriešená čo najskôr. "Odporúčame rodičom maloletej podať žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky na okresnom úrade v sídle kraja, diplomatickej misii alebo konzulárnom úrade Slovenskej republiky," uzavrela Eliášová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy