Záujem o elektromobily rastie: Po našich cestách ich jazdí vyše 6 000
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Záujem o elektromobily vo všeobecnosti rastie. Už minulý rok malo každé piate predávané auto v Európe elektrický pohon. Navyše najpredávanejším autom v Európe sa počas prvého kvartálu tohto roka stal elektromobil.
Na Slovensku však táto transformácia v doprave prebieha pomalšie. V predaji elektromobilov sme na posledných priečkach Európskej únie, no počet nabíjacích staníc na jedno vozidlo by nám dnes mohli závidieť aj krajiny ako Francúzsko a Nemecko.
Už teraz u nás existuje takmer 1 600 nabíjacích bodov na nabíjanie vozidiel. Na HN konferencií s názvom Doprava a Logistika sa stretli odborníci, ktorí diskutovali o budúcnosti elektromobilov na Slovensku. Zhodli sa, že bez podpory štátu pôjde o rozvoj len veľmi ťažko. "V tých vyspelejších krajinách tá podpora existuje či už je to formou dotácie pri nákupe vozidla, alebo je to rôzna forma podpory pre firmy, ktoré zavádzajú elektromobily do svojich flotíl," uviedol Peter Križanský, riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu.
Elektromobily celosvetovo v prevažnej miere nakupujú firmy a cenovo sú priemerne o 30 percent vyššie ako klasické automobily. Rozdiely sú väčšie najmä pri autách nižšej triedy, no cenové rozdiely by sa mali čoskoro stratiť. "Očakávame, že okolo roku 2027 začne takzvaná cenová parita. Elektromobily budú výrazne lacnejšie respektíve budú rovnako drahé ako autá so spaľovacím motorom," uviedol Križanský.
Elektromobilita sa netýka len cestných automobilov. "Veľmi sa rozširuje trh s elektrickými dodávkami, a to už aj na Slovensku," doplnil Križanský. "V roku 2022 bolo naším míľnikom, a myslím že aj míľnikom na celom Slovensku nasadenie elektrického kamióna. Jazdí každý deň, zásobuje Bratislavu, Trnavu a Nitru," uviedol Peter Mego, oddelenie logistiky Lidl SR.
Z Plánu obnovy je na rozširovanie nabíjacej infraštruktúry vyčlenených 46 miliónov eur v troch výzvach pre mestá a firmy. Tie by mohli pomôcť k výstavbe nabíjacích staníc na sídliskách či pri obchodných domoch, kde sa parkuje rádovo v hodinách alebo taktiež na diaľniciach. "Potrebujete mať ten pocit, že keď idete na dlhú trasu, tak viete nabiť rádovo za 10 - 20 minút tak, aby ste vedeli pokračovať ďalej," uviedol Križanský.
"Naozaj nebáť sa toho elektromobilu, sadnúť si do neho a vyskúšať si ho. Zistím, že nepotrebujem bežne 500 - 600 km dojazd, mne stačí kľudne 300 km a viem s tým fungovať," uviedol Rastislav Žembéry, produktový manažér Západoslovenskej energetiky. Hoci disponujeme relatívne veľkým množstvom nabíjačiek na počet áut, ich potenciál sa využíva veľmi málo. "Na Slovensku máme zhruba 10 vozidiel na jednu rýchlo nabíjačku, kým v zahraničí na západe je to zhruba 60 - 80 vozidiel," priblížil Žembéry.