Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Dalibor
20.1.2025
Únia chce voľný trh, Slovensko nie: Ukrajinské potraviny tu nenájdete
Zdielať na

Únia chce voľný trh, Slovensko nie: Ukrajinské potraviny tu nenájdete

BRATISLAVA/KYEV / Bezcolný režim pre potraviny a agroprodukty z Ukrajiny by sa mal predĺžiť o rok. Podľa zdroja ČTK sa na tom dohodli veľvyslanci krajín Európskej únie, schváliť to ešte musí Európsky parlament. Na Slovensku aktuálne platí prísny zákaz dovozu a spracovania ukrajinského obilia ako aj ovocia, zeleniny, cukru či medu. Povolený je len tranzit.

Ukrajinská pšenica, v ktorej zachytili pesticíd, ale nie je jedinou komoditou dovezenou na Slovensko, ktorá bola problémová. V minulosti tu bola zelená fazuľka z Číny obsahujúca kadmium, brazílske kuracie prsia s karcinogénmi a o zákaze dovozu sa nehovorilo.

"Pri spomínaných potravinách sa dokázal nájsť zdroj kontaminovanej plodiny. Pri produktoch z Ukrajiny zdroj nájsť nevieme," uviedol poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. V súčasnosti prišiel zákaz dovozu až do odvolania. Podľa odborníka sa navyše môžu líšiť aj výsledky vzoriek odobratých v tom istom mieste, či výsledky z Česka, Maďarska a Poľska.

Po nariadených kontrolách Európskej komisie sú viaceré produkty označené za najrizikovejšie, keďže sa v nich našla salmonella, mikotoxíny či rezíduá pesticídov nebezpečných pre zdravie. Ide napríklad o lieskové orechy z Azerbajdžanu, arašidy z Indie, Egypta či Číny, sezamové semená a pistácie z Indie a mnoho ďalších. Donedávna bol napríklad celoeurópsky zákaz dovozu sušenej fazule z Nigérie a potravín, ktoré obsahovali listy piepra betelového.

Európska komisia vykonáva audity v tretích krajinách, robí aj hodnotenie rizika. Produkty sa do únie môžu dovážať len zo schválených krajín, zo schválených prevádzkarni a musia mať veterinárne certifikáty. Podľa ministra Vlčana, pokiaľ ide o Ukrajinu, tú svoju úlohu nezvládla. "Predtým, ako sme otvorili náš trh  Ukrajine mal byť vykonaný hĺbkový audit, či vyvážané potraviny spĺňajú štandardy Európskej únie," uviedol.

Pri problematických komoditách z tretích krajín by malo navyše platiť, že by sa k nám dostávať nemali. Sú kontrolované na vonkajšej hranici Európskej únie. Pokiaľ ide o Slovensko, od januára tohto roku po dnešný deň prišlo najviac problematických výrobkov z Turecka, Indie a Poľska.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy