Nenávistných komentárov na internete stále pribúda. Odhaľovať ich bude aj umelá inteligencia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Nenávistných komentárov na sociálnych sieťach stále pribúda. S odhaľovaním takýchto prejavov pomáha teraz aj umelá inteligencia, ktorá dokáže skontrolovať viac komentárov v kratšom čase ako človek. Snahu eliminovať nenávistné komentáre v online priestore vítajú aj psychológovia, ktorí často riešia prípady mladých ľudí práve v súvislosti s takzvanými hejtmi.
"Strieľať to všetko ako potkany. Ženy obesiť a stiahnuť z kože. Deti na to nechať dívať a potom utopiť. Toto je moje riešenie rómskej problematiky." To je iba zlomok z toho, čo sa na sociálnych sieťach objavuje. Takéto komentáre a vyjadrenia, samozrejme, rieši polícia. Tie menej závažnejšie teraz vyhľadáva umelá inteligencia. "Keď ten model pustíme na komentároch v reálnom svete, on namiesto človeka môže povedať, že tento komentár s určitou pravdepodobnosťou je hejt alebo nie," uviedol Pavol Bujňák, spoluzakladateľ Troll Wall.
Je odstraňovanie nenávistných komentárov obmedzovaním slobody slova?
Takéto rozoznávanie a odstraňovanie nenávistných komentárov sa často práve z radov diskutujúcich nestretáva s nadšením a je označované za obmedzovanie slobody slova. "Sloboda jedného sa končí tam, kde sa začína sloboda druhého. A pokiaľ je tam ten komentár taký, že zasahuje do integrity druhého človeka, napadá ho, uráža ho. Byť vulgárny nie je prejavom slobody," priblížil Dávid Benedig, šéf digitálneho tímu v agentúre Seesame.
Kvôli dianiu na sociálnych sieťach alebo v diskusiách sa musia obracať niektorí ľudia na psychológov. "V roku 2022 sme zaznamenali na našej linke pomoci 180-tisíc rozhovorov. Najčastejšie sú to ľudia vo veku približne 20 rokov, teda mladí dospelí," uviedol riaditeľ IPčko.sk, psychológ Marek Madro.
Iniciatíva #bezhejtu
Zapojiť sa do projektu #bezhejtu a kontrolovať tak obsah na svojej stránke môžu firmy, influenceri a ďalší. S prejavmi nenávisti bojujú aj novinári alebo známe osobnosti. "Niekedy je to náročné, niekedy tie urážky hraničia s vyhrážaním. Vtedy sa už pýtam, či to nebudem riešiť právne. Ale väčšinou to zostáva len pri nechutných reakciách," priblížil novinár Filip Titlbach z Denníka N.
Celý rozhovor s novinárom Filipom Titlbachom z Denníka N si môžete vypočuť tu:
"Slovenský internet sa vymkol z pod kontroly a stal sa semenišťom nenávisti a zloby. Internet vyplavil z ľudského vnútra obrovskú vlnu frustrácie, hnevu, nenávisti," uviedol spisovateľ Michal Hvorecký. Pokiaľ sa stretnete s nenávisťou na internete zameranou priamo na vás, psychológ radí nájsť si niekoho, pri kom sa cítite v bezpečí, a zveriť sa mu. A, samozrejme, môžete kontaktovať aj políciu.
Celý rozhovor riaditeľom IPčko.sk, psychológom Marekom Madrom si môžete vypočuť tu: