Niektoré zariadenia na chov nebezpečných živočíchov majú povolenie, ostatné nie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Ranč pri Žiline nie je jediným zariadením na Slovensku, ktorý chová nebezpečné živočíchy, medzi nimi aj šelmy. Podľa ministerstva pôdohospodárstva je takýchto zariadení takmer sto. No ostatné, na rozdiel od miesta, kde sa pred pár dňami stala tragédia, majú schválené povolenia.
Ranč pri Žiline mal od roku 2019 povolené vystavovať verejnosti iba opice, kopytníky, vtáky, zajacovité druhy a hlodavce. Levy a tigre nemal schválené nielen vystavovať ale ani chovať. Na otázku, prečo ich ale choval, až do roku 2023 odpovedalo ministerstvo pôdohospodárstva stručne. "Prevádzkovateľ zisťoval možnosti umiestnenia týchto zvierat v inom vyhovujúcom zariadení, no keďže umiestniť väčší počet veľkých mačkovitých šeliem je veľmi náročné, nepodarilo sa mu do dnešného dňa pre zvieratá nájsť náhradnú starostlivosť," uviedlo stanovisko ministerstva pôdohospodárstva SR.
Ani cena v tomto konštatovaní nemení po tragédií. "Každému jednému zvieraťu, ktoré príde, by sme museli vybudovať nový výbeh, ale ak sa bavíme o 4-metrovom vysokom plote primeranej sily, hrúbky, nejaké manipulačné zariadenia, zimovisko s podlahovým kúrením, takže nie je to jednoduchá a lacná záležitosť," ozrejmil Matej Piffl, hlavný ošetrovateľ Malkia Parku.
A tento stav platí doteraz, keďže sa po tragédii zatiaľ márne hľadá zariadenie, kde by šelmy z Ranča pri Žiline mohli byť presunuté. Práve nevyhovujúca plocha výbehu mačkovitých šeliem bola dôvodom, za čo prevádzkovateľ zariadenia dostal pokutu. "Prevádzkovateľ zväčšil túto plochu a rozšíril výbehy. Pri následnej kontrole sa však zistilo, že rozmery stále neboli dostatočné. Prevádzkovateľovi bolo v rámci nariadených opatrení okrem iného aj zakázané vystavovať šelmy verejnosti," dodalo stanovisko ministerstva pôdohospodárstva SR.
Mimochodom od tragédie sa síce hovorí o tigroch a levoch, ale ich počet sa líši. "My to nevieme, pretože nie sme štátny orgán a my nemáme prístup do toho zariadenia, aby sme to mohli skontrolovať," uviedla Zuzana Stanová, zvierací ombudsman. Podľa stanoviska ministerstva pôdohospodárstva pre TV JOJ ide 11 tigrov a šesť levov, všetky boli podľa ministerstva pôdohospodárstva nadobudnuté alebo odchované pred zákazom držby, ktorý na Slovensku platí. Slovenská inšpekcia životného prostredia má vedomosť o všetkých šelmách, ktoré na Ranči pri Žiline boli a sú.
K čom existuje aj úradná dokumentácia. Odpoveď na otázku, či by s umiestnením vedel pomôcť štát, je veľmi stručná. "Nájsť vyhovujúce umiestnenie je výlučne povinnosťou majiteľa," priblížil Andrej Wallner, hovorca ministra pôdohospodárstva. A tak to ostáva na majiteľoch ranča pri Žiline či ochranárskych organizáciách, ktoré sa rozhodli v tejto veci pomôcť.
Rezort pôdohospodárstva síce neodpovedal na otázku ako je možné, že Ranč pri Žiline napriek chýbajúcemu povoleniu od roku 2019 fungoval ďalšie štyri roky, no TV JOJ vo svojom písomnom stanovisku upozornil na iný fakt. "V ostatných mesiacoch je celý ranč neprístupný verejnosti," doplnilo stanovisko ministerstva pôdohospodárstva SR.
Na chov nebezpečných živočíchov je na Slovensku schválených 98 zariadení. Z toho rôzne druhy šeliem môžu byť držané v 33 z nich. Podľa ministerstva pôdohospodárstva sú v nich pravidelne robené úradné kontroly. A to aj na základe podnetov občanov. O prebiehajúcich správnych konaniach, či zistených nedostatkoch je možné získať informácie ale len od 40 regionálnych veterinárnych a potravinových správ.