Slovensko urobilo prvý krok k výstavbe malého modulárneho reaktora
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Udalosti v poslednom období nám ukázali, že mať cenovo dostupné energie nemusí byť samozrejmosť. Slovensko sa rozhodlo uchádzať sa o spolufinancovanie projektu, ktorý je zameraný na vytvorenie štúdie a poukazuje na možnosti malých modulárnych reaktorov u nás. Pri tejto príležitosti podpísal minister hospodárstva Peter Dovhun Memorandum o spolupráci a spoločnom postupe v súvislosti s podaním prihlášky v projekte Phoenix.
Podpísanie memoranda o spolupráci a spoločnom postupe v projekte Phoenix
Slovenské elektrárne (SE) podpísali spolu s partnermi pôsobiacimi v oblasti energetiky memorandum o spolupráci v oblasti podpory rozvoja malých modulárnych reaktorov (MMR). SE, Ministerstvo hospodárstva, U. S. Steel Košice, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, Výskumný ústav jadrovej energetiky, Úrad jadrového dozoru SR a Slovenská technická univerzita v Bratislave považujú za dôležité minimalizovať negatívne vplyvy v energetike a ich vplyv na životné prostredie a klímu pri budovaní stabilných zdrojov, informovali v pondelok elektrárne.
"Zabezpečiť dostatok stabilnej energie pre Slovensko a zároveň chrániť životné prostredie sú kľúčové ciele nás, energetikov. Každý zo signatárov memoranda disponuje dôležitými kapacitami, ktoré spájame, aby sme tieto ciele mohli plniť. Veríme, že budovanie nových technológií vrátane malých modulárnych reaktorov je súčasťou riešenia našich aktuálnych energetických potrieb. Podpis memoranda je prvým krokom, aby sme začali mapovať či sú tieto technológie pre Slovensko vhodné," uviedol generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.
MMR predstavujú podľa SE stabilnú a bezuhlíkovú alternatívu k výrobe elektriny z uhlia
Prvým krokom pri napĺňaní partnerstva zadefinovaného v memorande je prihláška o grant na financovanie štúdie uskutočniteľnosti v rámci projektu Phoenix, ktorý podporila vláda Spojených štátov amerických. Dotácie na spolufinancovanie štúdií uskutočniteľnosti sú primárne určené štátom regiónu strednej a východnej Európy. Štúdia uskutočniteľnosti umožní posúdiť vhodnosť MMR v slovenských podmienkach a navrhne kroky potrebné na ich možnú budúcu výstavbu.
Zatvorenie uhoľných elektrární, dekarbonizácia priemyslu a narastajúca elektrifikácia vo všetkých smeroch spôsobí, že v počas najbližšieho desaťročia bude Slovensko potrebovať ďalších približne 2,6 terawatthodiny elektriny ročne. Tento dopyt by mohol pokryť práve malý modulárny reaktor.
"Dopyt po elektrickej energii bude narastať zo strany domácností i priemyslu. Obnoviteľné zdroje sú dôležitou súčasťou našej energetickej budúcnosti, avšak práve jadrové technológie zabezpečujú stabilné a bezpečné dodávky do siete. Malé modulárne reaktory nemajú nahradiť naše existujúce jadrové zdroje. Mali by nahradiť uhoľné elektrárne a byť ďalším zdrojom stabilného a bezuhlíkového energetického mixu a sebestačnosti Slovenska," dodal Strýček.
Malé modulárne reaktory sú bezpečné a zároveň ich využitie flexibilnejšie ako dnes používané veľké jadrové reaktory. Majú taktiež výhodu v tom, že ich systémy a komponenty môžu byť vyrobené a zmontované po celkoch v továrni a takto prepravené na miesto inštalácie. V prípade úspešnosti štúdie uskutočniteľnosti bude nasledovať príprava harmonogramu povoľovacieho procesu a výstavby.