Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Dalibor
20.1.2025
Svätopluk sa nedočkal vrúcneho privítania
Zdielať na

Svätopluk sa nedočkal vrúcneho privítania

Proti autorovi sochy kráľa Svätopluka Jánovi Kulichovi protestovala skupina mladých autorov s červenými zástavami

"Som absolvent Vysokej školy výtvarných umení (VŠVÚ), ktorú pán Kulich dlhodobo normalizoval ako rektor," povedal Mgr. art Michal Moravčík.

Sochár Ján Kulich bol totiž rektorom VŠVÚ v rokoch 1973-1989. Už v časoch socializmu realizoval mnohé zákazky a okrem sochy Svätopluka je autorom aj ďalšej sochy v blízkosti parlamentu.

"Sme tu väčšina výtvarníci a prišli sme dať protest proti tomu, že takýto človek dostal právo vyjadriť sa vo verejnom priestore," povedal Moravčík, podľa ktorého je angažovanie prominentného sochára z čias komunizmu v tomto čase demonštrovaním aktuálnej politickej elity. "Je to krok späť," povedal.

"Neumožňoval mnohým talentom, aby boli prijatí a mohli normálne fungovať v umeleckom živote. A, samozrejme, že on a ďalší sochári spojení s KSČ zapĺňali priestor nechutnými ideologickými produkciami," zdôraznil Moravčík.

Naopak, akademický sochár Ladislav Sabo, ktorý na takmer osemmetrovej jazdeckej soche Svätopluka spolupracoval, je na monument hrdý. "Je to môj učiteľ," poznamenal na margo Jána Kulicha.

Byť sebou nie je jednoduché, usiluje sa o to každý z nás, a ako dnes prezentujeme aj my tu, na bratislavskom Hradnom vrchu, usiluje sa o to aj slovenský národ. Konštatoval to v nedeľu pri príležitosti slávnostného odhalenia jazdeckej sochy kráľa Svätopluka v areáli Bratislavského hradu prezident SR Ivan Gašparovič.

Pripomenul, že na bratislavskom hrade bol podpísaný zákon o československej federácii. "Tu Alexander Dubček zasadil tri lipy. Je logické, že sa sem po tisíc rokoch vracia aj Svätopluk," zdôraznil Ivan Gašparovič.

Predseda parlamentu Pavol Paška vo svojom príhovore pri príležitosti odhalenia sochy prácu všetkých realizátorov projektu ocenil. "Dovoľte mi poďakovať za tento dar aj autorom tohto monumentálneho diela," vyhlásil.

Diskusie historikov o tom, či bol Svätopluk niekedy osobne na bratislavskom hrade podľa Pašku nesúvisia s tým, či má, alebo nemá byť na hrade inštalovaná jeho socha. "Podstatné je, že je to národný symbol a má právo mať tu svoje miesto," povedal Paška.

Premiér Robert Fico zdôraznil, že popri cyrilometodejskej tradícii je práve svätoplukovská druhým pilierom národného sebavedomia. "Až odhalením jazdeckej sochy kráľa starých Slovákov, sme potvrdili význam druhého piliera, svätoplukovskej štátotvornej tradície," vyhlásil Fico, ktorý dúfa, že Slováci budú chodiť k novej soche so svojimi deťmi pripomínať si práve túto tradíciu.

Kardinál Ján Chryzostom Korec sa slávnostného aktu nezúčastnil osobne, poslal však posolstvo. Pripomenul, že prvá diecéza medzi slovanskými národmi vznikla v Nitre pod právomocou arcibiskupa Metoda. "Svätopluk mu už predtým, roku 873 ako arcibiskupovi odovzdal všetky kostoly a kňazov svojej ríše a to slovienskych i latinských z franskej ríše," pripomenul. Spomenul však aj vyhnanie slovienskych kňazov po Metodovej smrti, ktoré bolo podľa neho výsledkom komplikovanej medzinárodnej situácie.

Do podstavca Svätoplukovej sochy následne siedmi slovenskí predsedovia VÚC, s výnimkou bratislavského Pavla Freša, ktorého zastúpil starosta Nového mesta Richard Frimmel za mestské časti Bratislavy, umiestnili kúsky zeme zo svojich krajov.

Odhalenie sochy slávneho kráľa napokon v zmysle svätoplukovskej tradície spečatili traja najvyšší ústavní činitelia SR, prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška a predseda vlády Robert Fico symbolickým zviazaním troch prútov, ktoré majú symbolizovať jednotu slovenského národa.

Ako jazdecká socha Svätopluka vznikla
     
Autorom modelu sochy Svätopluka je akademický sochár Ján Kulich, ktorý ju aj s autorskými právami daroval Národnej rade SR. Socha samotná na žulovom podstavci je vysoká 7,8 metra, je odliata z bronzu. Umiestnená je na hlavnom nádvorí pred vstupom do hradného objektu.

Pre podporu myšlienky a realizáciu celého projektu vzniklo občianske združenie Svätopluk založené z iniciatívy troch najvyšších ústavných činiteľov – prezidenta SR Ivana Gašparoviča, predsedu NR SR Pavla Pašku a predsedu vlády SR Roberta Fica. Účelom OZ je podpora a rozvoj historicko-kultúrnych a spoločenských hodnôt viažucich sa k slovenskej štátnosti. Financie potrebné na realizáciu diela vo výške 270.000 eur boli pokryté z verejnej zbierky.

Ako informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR, Bratislavský hrad ako miesto osadenia sochy nebol vybraný náhodne. "Ide o jeden zo symbolov slovenskej štátnosti od jej koreňov v období Veľkej Moravy až po vznik Slovenskej republiky v roku 1993. K hradu sa viažu viaceré potvrdené historické fakty, napr. lokalizácia významného cirkevno-správneho centra Veľkej Moravy na hradnom kopci, ako aj podpis Zákona o československej federácii v roku 1968 a Ústavy Slovenskej republiky v roku 1992," uvádza sa vo vyhlásení tlačového odboru úradu vlády.

Kráľ Svätopluk pochádzal z dynastie Mojmírovcov, od 50. rokov 9. storočia bol kniežaťom Nitrianskeho kniežatstva, v rokoch 871 až 894 tretím a najvýznamnejším panovníkom Veľkej Moravy. Zomrel v roku 894.

Najčítanejšie správy