Londýn bojuje s krízou bývania. Ako ho pomáhajú tvarovať Slováci?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
LONDÝN / Londýn bojuje s krízou bývania. Britské noviny varujú pred hypotekárnou mizériou, do ktorej môžu upadnúť milióny ľudí. Ceny nájmov i nehnuteľností tlačí nahor ich nedostatok. O tamojší realitný trh sa pritom bijú hráči z celého sveta a slovenskí developeri nie sú výnimkou. Na panoráme južného brehu Temže zanechali svoj prvý a zrejme nie posledný podpis. Pre tamojšiu komunitu zároveň postavili domov seniorov.
Borrow market je rušná ulica, stará bezmála 1 000 rokov. Neďaleko od nej je neutíchajúci dopyt po bytoch, ktorý uspokojuje aj nový kancelársko-rezidenčný komplex. Ten postavili len nedávno a v réžii Slovákov. Prechádzka vedie prevažne po nábreží Temže. V susedstve míňame viaceré londýnske dominanty – tunajšia Mekka vizuálneho umenia múzeum Tate modern je dokonca priamo cez ulicu. Blízkosť rieky i umelecký duch miesta sa obe podpísali na podobe stavby – jej jemne zvlnenom exteriéri i cenami ovenčenom interiéri.
"Triptych je vlastne umelecké dielo pozostávajúce z troch častí," opísal budovu Juraj Marko, výkonný riaditeľ JTRE London. Ceny bytov v spomínanej novostavbe sa začínajú pri cenovke 750-tisíc libier (asi 870-tisíc eur), a to iba za garzónku. Za trojizbový byt by si človek zaplatil okolo milión a 800-tisíc libier. Na byt s nádherným výhľadom by ste museli mať už okolo 10 miliónov.
To sú ceny, na ktoré sa priemerné britské platy nechytajú. Ako to už pri výstavbe v centre Londýna býva, väčšina z bytov skončí v rukách zahraničných investorov prevažne z Číny. Že je situácia s dostupnosťou bývania zlá potvrdzuje aj šéf miestnej charity. Každoročne sa v hlavnom meste postaví 40-tisíc bytov či domov, dopyt je raz taký veľký a tomu prislúchajú aj ceny.
"Iba a posledný rok narástlo nájomné o 15 až 20 percent," povedal obyvateľ Londýna.
Aby sa situácia zlepšila, štát núti developerov, aby časť zisku z komerčne atraktívnych nehnuteľností vrátili komunite. Tak ako na Slovensku, aj v Británii existuje poplatok za rozvoj. Tu však existuje možnosť namiesto neho v rovnakej cene pre samosprávu postaviť.
Spolu s tromi vežiakmi Triptychu tak zároveň v tej iste štvrti vyrástla budova s vyše 60-timi sociálnymi bytmi. Spravovať ich bude charita, desiatky seniorov budú môcť vďaka tomu dožiť dôstojne v lokalite, kde prežili celý život.