V dostupnosti inovatívnych liekov Slovensko naďalej zaostáva
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V dostupnosti inovatívnych liekov Slovensko naďalej zaostáva. Moderné lieky chýbajú najmä pre onkologických pacientov. Podľa šéfa parlamentného výboru pre zdravotníctvo dokonca hrozí, že ľudia sa vôbec nedostanú k novým liekom na výnimku. Štát vraj nemá dostatok peňazí na ďalšie inovatívne lieky. Ministerstvo zdravotníctva s tým ale nesúhlasí.
"Na Slovensku máme len 22 percent všetkých inovatívnych liekov na onkologické ochorenia a to v porovnaní so štátmi Európskej únie," uviedla Mária Lévyová, prezidentka asociácie na ochranu práv pacientov. Situácia sa mierne začala zlepšovať potom, ako od vlaňajška platí zákon, ktorý má zlepšiť dostupnosť nových liekov. Tie síce do systému pribúdajú, no nie tak ako by mali. "Za nami je už len Bulharsko aj Rumuni nás predbehli už," dodala Lévyová.
Šéf zdravotníckeho výboru dokonca hovorí, že štát na ďalšie inovatívne lieky peniaze nemá. Reč je o kategorizovaných liekoch, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. "My na to už peniaze nemáme, na tie nové lieky," poznamenal Marek Krajčí (OĽaNO), poslanec NR SR.
Minister zdravotníctva ale zastavenie kategorizácie odmieta. "Aby čo najviac liekov bolo kategorizovaných," objasnil Michal Palkovič, minister zdravotníctva SR.
Pacienti zároveň môžu požiadať o lieky ktoré nie sú kategorizované. Ide o takzvané lieky na výnimku, ktoré musia schváliť poisťovne. Najznámejší medializovaný prípad sa týkal dvojročnej Editky, ktorej poisťovňa len nedávno schválila dvojmiliónový liek na výnimku. Podľa predsedu zdravotníckeho výboru to však v budúcnosti nemusí tak byť.
"Keď príde nejaká úplne nová diagnóza s úplne novou liečbou, ktorú bude musieť posudzovať ministerstvo tam sa to bude posudzovať, tu možno, že bude nevyhovovať, kým liek nebude kategorizovaný," dodal Krajčí.
Dostať sa k liekom na výnimku pritom nie je jednoduché. Parlament síce ich strop zrušil, no poisťovne sú finančne na dne. "Všetci pacienti, ktorí potrebujú výnimku, ju dostanú," doplnil Krajčí. "Tie výnimkové lieky nie sú obmedzené rozpočtom ale iba rozpočtom poisťovní a tu má napríklad VšZP z čoho to bude hradiť, no z ničoho," objasnila Lévyová.
Podľa štátnej poisťovne zároveň počet žiadostí o lieky na výnimku z roka na rok rastie. "V roku 2019 VšZP zaplatila za lieky na výnimku viac ako 31,6 milióna eur, v roku 2020 to bolo viac ako 30,7 milióna eur. V roku 2021 úhrada nekategorizovaných liekov dosiahla viac ako 42,8 milióna eur. V roku 2022 VšZP uhradila za lieky na výnimku 59,4 milióna eur," uviedlo stanovisko VšZP. Podľa asociácie na ochranu práv pacientov je však systém výnimiek nastavený nesprávne. "Ten výnimkový systém je diskriminačný, nie sú stanovené jasné pravidlá - akou formou, kto o tom bude rozhodovať, kde sa má pacient odvolať," dodala na záver Lévyová.