Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Slovensko so Sólyomom nezachádzalo protiprávne
Zdielať na

Slovensko so Sólyomom nezachádzalo protiprávne

Zdroj: TASR/Milan Drozd

Neumožnenie vstupu na naše územie maďarskému prezidentovi nebolo proti právu EÚ, Maďari stále nesúhlasia

Budapešť adresovala predsedovi EK sťažnosť s tým, aby komisia začala proti Slovensku konanie o nesplnení povinnosti z dôvodu porušenia smernice 2004/38/ES.

Komisia argumentuje, že ustanovenia Zmluvy a sekundárnych právnych predpisov sa neuplatňujú na návštevy vykonávané hlavou členského štátu na území iného členského štátu a preto podľa názoru EK toto údajné porušenie nie je opodstatnené.

"Z textu, kontextu a cieľov Zmluvy a sekundárnych právnych predpisov vyplýva, že voľný pohyb občanov sa týka len osôb ako 'súkromných' občanov (základné ľudské právo) a nie hláv členských štátov alebo tretích štátov, ktoré sa riadia medzinárodnými právnymi predpismi. Okrem toho inštitúcie nemajú právomoc meniť medzinárodné právne predpisy, ktorými sa spravujú diplomatické bilaterálne vzťahy medzi členskými štátmi," píše sa v odôvodnenom stanovisku.

Ministerstvo zahraničných vecí SR vyjadrilo presvedčenie, že kauza okolo maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma, ktorá nikomu neprospela, sa dnešným rozhodnutím Európskej komisie (EK) uzavrie. "Zároveň poslúži ako impulz na sebareflexiu pre tých, ktorí videli vinníka iba na jednej strane," uviedol hovorca rezortu Peter Stano.

Maďarské ministerstvo zahraničia trvá na tom, že Slovensko nemalo právo odoprieť vstup prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi na svoje územie. Maďarsko chce teraz prípad predložiť Európskemu súdnemu dvoru. Ministerstvo vo vyhlásení zopakovalo, že Slovensko porušilo princíp voľného pohybu osôb, pričom Európskej komisie (EK) sa pýta, či tento princíp neplatí pre niektorý "okruh ľudí, napríklad pre verejných činiteľov".

Maďarsko vytýkalo Slovensku, že 21. augusta 2009 odoprelo prezidentovi krajiny vstup na slovenské územie na základe ustanovení smernice 2004/38/ES o práve občanov EÚ a ich rodinných príslušníkov voľne sa pohybovať a zdržiavať sa na území členských štátov bez toho, aby rešpektovalo základné pravidlá a postupy.

Maďarský prezident mal v úmysle zúčastniť sa 21. augusta na odhalení sochy sv. Štefana I., prvého uhorského kráľa, ktoré organizovalo súkromné združenie v Komárne. Slovenské orgány usúdili, že návšteva prezidenta v deň 41. výročia okupácie Československa vojskami štátov Varšavskej zmluvy, by ohrozila verejnú bezpečnosť, a rozhodli sa prezidentovi odoprieť vstup s odvolaním sa na smernicu 2004/38/ES.

Zdielať na

Najčítanejšie správy