Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Dalibor
20.1.2025
Lieky až pred dvere? Seniori sú nadšení, no úrady vidia problém
Zdielať na

Lieky až pred dvere? Seniori sú nadšení, no úrady vidia problém

FARNÁ / Podľa európskeho združenia lekárnikov sa obyvateľ únie autom dostane do lekárne vo svojom okolí v priemere od 5-tich do 30-tich minút. Pre zdravého človeka táto vzdialenosť nepredstavuje problém. Ale chorí ľudia sú odkázaní na pomoc druhých. Mali by si však dávať pozor, komu zveria svoje lekárske údaje.

​Lekárenská dostupnosť na Slovensku je dostačujúca, zhodujú sa odborníci. Čo ale v prípade, ak vám zdravotný stav nedovolí si lieky vyzdvihnúť osobne a nemáte ani rodinného príslušníka? V takom prípade odporúča lekárnická komisia obrátiť sa na mesto alebo obec, v ktorej pacient žije. "Väčšinou tá obec má nástroje na to alebo nejaké spôsoby zaužívané, ako týmto ľuďom zabezpečuje či už napríklad stravovanie alebo donášku liekov," uviedla viceprezidentka Slovenskej lekárskej komory Miroslava Snopková.

​To nie je prípad obce Farná, kde dočasne nefunguje lekáreň. Najprv pacientom pomáhali domáci sami, a potom uvítali možnosť s rozvozom liekov. "Skúšali sme im pomôcť svojpomocne, čo tiež nie je najefektívnejšie riešenie," vysvetľuje zdravotná sestra Gabriela Šuchová. Starostka obce Farná Vlasta Csomorová považuje rozvoz za veľký prínos pre obyvateľov. "Je to veľký prínos pre obyvateľov a hlavne pre seniorov," dodala.

Inšpirácia prichádza zo zahraničia

Martin si založil Občianske združenie, cez ktoré rozváža lieky pacientom, ktorí o to požiadajú. Odvoláva sa napríklad na Nemecko, kde je takáto služba podľa jeho slov bežnou praxou už takmer 20 rokov. "Tá služba funguje tak, že všetko sa deje vo fyzických, kamenných lekárňach. Našou úlohou je iba potom fyzicky prísť, doručiť to pacientovi domov," vysvetlil Martin Valášek, zakladateľ Medicamentum. Pán Štefan tvrdí, že vzhľadom na situáciu vo Farnej má najbližšiu lekáreň vzdialenú 15 km. Lieky objednáva nielen pre seba, ale aj pre svoju 89-ročnú mamu, s ktorou žije.

​Z rozvozu liekov na predpis nie sú všetci nadšení

Služba rozvozu liekov na predpis sa nestretla s pochopením najmä v medicínskych kruhoch. "Súčasná legislatíva umožňuje výdaj liekov na lekársky predpis len v kamenných lekárňach a neumožňuje rozvoz liekov," znie vyjadrenie Štátneho ústavu na kontrolu liečiv. 

Ministerstvo zdravotníctva v súčasnej dobe neuvažuje o legislatívnej úprave zákonných ustanovení súvisiacich s povolením internetového výdaja liekov, ktorých výdaj je viazaný na lekársky predpis. Slovensko má dobré regionálne pokrytie sieťou lekárenskej starostlivosti vrátane víkendov a sviatkov a tým zabezpečenú dostupnosť liekov. Martin s argumentom o dostupností liekov a lekární najmä pre seniorov a imobilných pacientov nesúhlasí. "Síce na počet lekární je číslo vysoké, ale na sieť a dostupnosť pre pacientov to tak nie je," myslí si Valášek.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy