Problémy s likvidáciou starých liekov: Lekárne sú preplnené, prosia o trpezlivosť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Čo robíte s nespotrebovanými a starými liekmi? Hádžete ich do koša, alebo nosíte do lekárne? Našťastie viac Slovákov tieto lieky nosí do lekárne. Aktuálne ale Štátny ústav pre kontrolu liečiv rieši problém, ako tento odpad zlikvidovať. Na Slovensku na to slúžia iba dve spaľovne. Lenže jedna do konca roka túto činnosť pozastavila a druhá nestíha. Výsledkom je to, že lekárne sú zahltené liekovým odpadom. Pacientov preto prosia o trpezlivosť.
"Odniesla som lieky do jednej z lekárni a povedali mi, že mi ich teda nemôžu zobrať," opísala pacientka Antónia. Zákonnou povinnosťou lekárne je pritom liekový odpad od pacienta odobrať. "Na druhej strane aktuálne evidujeme problém s likvidáciou tohto odpadu a teda sa zredukoval aj počet odvozov z lekární," uviedol prezident Slovenskej lekárnickej komory, Ondrej Sukeľ. "Odpad sa zbiera dvakrát ročne, t. j. jarným zvozom a jesenným zvozom," vysvetlila hovorkyňa ŠÚKL Jana Matiašová."Závisí od regiónu, ale na východe v tomto roku ešte zvoz nebol. Naposledy u nás boli na jeseň v minulom roku," dodal Ondrej Sukeľ.
Niektoré lekárne majú aj 10 vriec plných liekového odpadu. Povolenie na jeho zneškodňovanie majú podľa ministerstva životného prostredia na Slovensku aktuálne iba dve spoločnosti. "Jedna zo spaľovní všetkých obchodných partnerov informovala, že jej činnosť bude až do roku 2024 pre likvidáciu liekového odpadu pozastavená. Jediná ostávajúca spaľovňa nemá kapacitu nahradiť tento výpadok," vysvetlila Matiašová. Podľa výročnej správy ŠÚKL pacienti iba za minulý rok odniesli do lekární takmer 250-tisíc kilogramov nespotrebovaných liekov. V priemere teda každá lekáreň vyzbierala približne 112 kilogramov liekového odpadu.
Štátny ústav problém rieši, no kedy sa lekárne odpadu zbavia, zostáva nejasné. Rozhodne netreba postupovať tak, že nepotrebné lieky namiesto lekárne odnesiete do komunálneho odpadu. "Nevhodná likvidácia liekov potom prispieva k znečisťovaniu životného prostredia, čo má vplyv na všetky ekosystémy, vrátane človeka," vysvetlila hovorkyňa ÚVZ Daša Račková. "Už sa začína odpad hromadiť. Momentálne sme na dvojnásobnej až trojnásobnej úrovni bežného množstva odpadu. Bolo by dobré, keby ľudia boli mierne tolerantní v tomto smere," skonštatoval Sukeľ. "Nechala som ich teda doma. Už keď som ich skladovala doposiaľ, tak budem trpezlivá," uviedla pacientka Antónia. "Kolega mal nedávno liek s exspiráciou z roku 1978, teda niekto 40 rokov skladoval doma nepoužitý liek. Nie je potrebné vytvárať doma zásoby, ktoré nepotrebujeme. Lekárne sú otvorené v zásade vždy, takže keď niečo potrebujem, viem sa k tomu dostať," dodal na záver Ondrej Sukeľ.