Hygienici evidujú výskyt žltačky typu A v tomto meste. Nariaďujú protiepidemické opatrenia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
VEĽKÉ KAPUŠANY / Osem potvrdených prípadov žltačky typu A (VHA) evidujú hygienici vo Veľkých Kapušanoch v okrese Michalovce. Ako pre TASR uviedla regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Michalovciach Janka Stašková, ohniskom je ulica Čičarovská.
"RÚVZ Michalovce úzko spolupracuje s mestom Veľké Kapušany, všeobecnými lekármi pre deti a dorast, všeobecnými lekármi pre dospelých a zástupcami Zdravých regiónov," uviedla pre TASR Stašková. Ako spresnila, realizujú sa epidemiologické vyšetrovania a nariaďujú protiepidemické opatrenia.
Hygienici zdôrazňujú dodržiavanie hygienických štandardov, hlavne správne umývanie rúk a čo najrýchlejšie absolvovanie lekárskeho vyšetrenia za účelom vylúčenia VHA a následného očkovania proti ochoreniu. "Primátor Veľkých Kapušian bol upovedomený o výskyte ochorenia a na zamedzenie šírenia tohto ochorenia bolo mestu nariadené odstrániť odpad v tejto lokalite, a tak predísť prípadnému šíreniu ochorenia," doplnila Stašková s tým, že informovaní boli aj prevádzkovatelia obchodných reťazcov v okrese Michalovce a Sobrance vzhľadom na migráciu obyvateľstva.
RÚVZ pripravil tiež edukačný leták. Odovzdaný bol vedeniu mesta, aby informovalo ľudí o výskyte ochorenia a dodržiavaní preventívnych opatrení. Je tiež distribuovaný lekárom a obchodným reťazcom. Mesto o výskyte ochorenia už ľudí informovalo cez verejný rozhlas, svoju webovú stránku či sociálne siete, kde zverejnilo aj odporúčania hygienikov.
"Mali sme aj pracovnú poradu, kde sa zadefinovali úlohy, predovšetkým pre zamestnancov technických služieb a mestskej polície. Zamestnanci technických služieb začali čistiť lokalitu, kde marginalizovaná skupina ľudí žije," povedal pre TASR primátor Veľkých Kapušian Peter Petrikán. Ako podotkol, skontaktovali sa aj so zástupcami Zdravých regiónov, ktorí v meste pôsobia, aby v lokalite vykonali osvetu a poskytli pre miestnych obyvateľov aj dezinfekčné prostriedky.
Nakazený človek roznáša žltačku až 50 dní. Príznaky môžu byť rôzne. Okamžite je potrebné vyhľadať lekára a zostať v karanténe. Podľa hygienikov je situácia vážna. Ľudia z ohniska nákazy totiž migrujú. Pre všetky obchodné reťazce v okresoch Michalovce a Sobrance preto vydali špeciálne pokyny.