Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Emília
24.11.2024
Protipovodňové poldre sa stali hrdinami. Zachránili obyvateľov pred ničivou povodňou
Zdielať na

Protipovodňové poldre sa stali hrdinami. Zachránili obyvateľov pred ničivou povodňou

KEŽMAROK / Aj obyvatelia kežmarského okresu majú za sebou víkend plný strachu. Nikdy viac by nechceli zažiť to čo sa v ich meste udialo pred 13 rokmi. Tentoraz však mali obce pod Tatrami viac šťastia a zdá sa že pred ničivou povodňovou vlnou ich ochránili poldre, vybudované v lesoch nad Kežmarkom.

Hlavnými hrdinami uplynulého víkendu boli pod Tatrami protipovodňové poldre. Zdá sa, že urobili kus dobrej roboty. Ale v minulosti ani okres Kežmarok také šťastie pri intenzívnych zrážkach nemal. Zábery z ničivých záplav boli v roku 2010. Dňom skazy bol vtedy 4. jún.

O päť rokov neskôr začali vo vojenských lesoch nad mestom Kežmarok budovať protipovodňové poldre. Takto bol ten najväčší naplnený v nedeľu podvečer. "Keby nebol, tak by sme možno zažili podobnú situáciu ako v roku 2010, zaplavené by boli domy, cesty záhrady," uviedol Ján Jurica, generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov SR. 

Centrom Kežmarku preteká rieka Poprad a len vďaka domu, že poldre spomalili prietok povodňovej vlny, sa rieka nevybrežila a nezačala páchať škody. "To je tých 7 centimetrov, čo nás zachránilo," priblížil Ján Ferenčák, primátor Kežmarku. 11 podtatranských poldrov ochráni približne 40 tisíc ľudí, a funguje na veľmi jednoduchom princípe. "Spomalí prívalovú vlnu a spomalí aj prietok vody," dodal Jurica. 

Poldre sa pri poklese hladiny vyčistia od nánosov a navyše sú pravidelné kontrolované. Lebo aj jedna nepovšimnutá štrbinka môže napáchať veľké škody.
Po víkende sa pod Tatrami našťastie nenaskytli žiadne obrazy skazy. Voda narobila starosti len ľuďom v záhradkárskej osade, poniektorým vytopilo komplet úrodu. "Príroda nám ukazuje svoje vrtochy a tam sme my už bezmocní," ozrejmil Anton Fedor, predseda záhradkárskej osady. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy