SMER chystá podanie na Ústavný súd kvôli obsadeniu výborov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Poslanci NR SR za stranu Smer sa obrátia na Ústavný súd, aby ten rozhodol, či je v súlade s ústavou súčasný mechanizmus kreovania parlamentných výborov.
Opozičným poslancom sa nepozdáva, že ich koaliční kolegovia sú zaradení do viacerých stálych výborov, čím dochádza k zmene pomerov v Národnej rade (NR) SR. Podpredseda poslaneckého klubu Smer-SD Miroslav Číž potvrdil, že podanie začnú pripravovať v septembri.
Číž upozornil na skutočnosť, že kým vládna koalícia disponuje v parlamente 79 hlasmi, zaradením jedného poslanca do viacerých výborov sa ich počet v podstate zvýšil na 83. "Logicky je narušená zásada rovného hlasu poslanca a umelo sa menia pomery v parlamente," tvrdí opozičný poslanec s tým, že to považuje za nekorektné. Podľa jeho slov uvedeným spôsobom dochádza k "dramatickému" ovládaniu výborov koalíciou v pomere hlasov sedem ku šiestim.
Ako ďalej pripomenul, s možnosťou, ako umelo dosiahnuť parlamentnú väčšinu, prišla vláda Mikuláša Dzurindu v čase, keď ju stratila. Predtým sa takéto veci nediali. "Jeden poslanec, jedno miesto, dokonca bola taká tradícia, že podpredsedovia NR SR do výborov obsadzovaní neboli," objasnil Číž vtedajšiu situáciu. Ani za ich éry vládnutia nerozdeľovali poslancov do výborov tak, aby im nechýbali hlasy. "A mohli sme to urobiť," poznamenal bývalý podpredseda zákonodarného zboru. Zopakoval, že uvedený spôsob kreovania výborov bol výsledkom krehkej väčšiny v období "Dzurindovcov" a rovnako sa zachovali aj teraz.
Na ustanovujúcej schôdzi nechceli otvárať diskusiu na danú tému, aby neboli obvinení z obštrukcie a zbytočného vytvárania napätia. Podľa Číža však treba problém vyriešiť. "Za týchto okolností je potrebné, aby ústavný súd povedal, či je takto možné meniť ústavné pomery," vyhlásil. Pre kreovanie orgánov NR SR totiž platí, že ide o štátne orgány, ktorým zákon nedovoľuje pozmeniť daný stav, avšak ústava deklaruje zásadu rovnosti poslaneckých hlasov, dodal.
Pod podanie na Ústavný súd SR sa musí podpísať najmenej 30 poslancov. Smer-SD má v parlamente najsilnejší klub v počte 62 zákonodarcov.