Pacienti majú mimoriadne pozitívnu liečbu. Zlatý retriever pomáha liečiť v nemocnici
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: REUTERS
KOMÁRNO / Pacientov komárňanskej nemocnice pomáha liečiť desaťmesačný pes Blue. V rámci canisterapie zlatý retriever spoločne s majiteľkou Silviou Hanovou lieči pacientov na oddelení dlhodobo chorých priamo pri lôžku.
"Vďaka pozitívnej spätnej väzbe od pacientov vieme, že terapia je žiadaná a plánujeme v nej pokračovať," zhodnotila prínos canisterapie vedúca sestra oddelenia dlhodobo chorých Anna Rybková.
Canisterapia je forma liečby a terapie, ktorá využíva interakciu medzi ľuďmi a vycvičenými psami. Jej hlavným cieľom je za pomoci psa rozvíjať a udržiavať u pacientov schopnosť komunikovať a sústrediť sa, zlepšiť ich duševnú pohodu a pokúsiť sa vymaniť ich z každodennej rutiny, ktorú v nemocnici zažívajú. Terapia so psom znižuje úzkosť pacientov omnoho efektívnejšie, pretože sa v jeho prítomnosti zvyšuje u ľudí hladina hormónu šťastia oxytocínu a zároveň sa podporuje jemná aj hrubá motorika, skonštatovala Rybková.
Canisterapia sa uplatňuje hlavne ako pomocná psychoterapeutická metóda v situáciách, keď iné metódy nie sú účinné alebo ich nemožno použiť. V prípade fyzického zdravia táto metóda motivuje najmä pri rehabilitácii a povzbudzovaní imunity. Liečenie v praxi vykonávajú canisterapeutické tímy. Tím tvorí psovod a jeho pes, pričom pes musí byť náležite vycvičený a psovod musí mať odborné vedomosti z canisterapie a psychológie.