Pre akciu Rozuzlenie mal zasadať Ústavnoprávny výbor. Nebol uznášaniaschopný
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Po tom, čo sa vo štvrtok, 17. augusta, roztrhlo vrece s tlačovkami a vyjadreniami, v piatok zavládlo ticho. Do parlamentu prišlo iba zopár politikov a ústavnoprávny výbor sa údajným manipulovaním nahrávok a prepisov policajných vyšetrovateľov nezaoberal. Nebol uznášaniaschopný. Rokovanie inicioval nezaradený poslanec Juraj Šeliga.
Predseda výboru Milan Vetrák (OĽANO a priatelia) ocenil, že viacerí pozvaní hostia prišli. Poznamenal, že vzhľadom na ich program sa nedalo rokovanie zorganizovať tak, aby prišli naraz všetci, ktorých účasť Šeliga navrhoval.
Kritizoval však neúčasť poslancov vo výbore a skonštatoval, že ľudia by mali vo voľbách za to vystaviť vizitku poslancom z opozície a Sme rodina. Myslí si, že mali prísť a o aktuálnej téme diskutovať. "Ak je verejná mienka rozbúrená a zástupcovia ľudu neprídu ani otvoriť schôdzu výboru, ktorý sa má týmito otázkami zaoberať, tak je to z ich strany veľká neúcta voči ľudom," uviedol Vetrák.
Neúčasť poslancov z opozície na výbore označil Šeliga za hanbu aj vzhľadom na ich vyjadrenia o policajnom prevrate v krajine. Poznamenal, že keď treba konať, tak nekonajú. Chcel, aby výbor riešil "podozrenia z účelového nevyšetrovania manipulácie policajných nahrávok vyšetrovateľov". Myslí si, že prípad zle prepísaných nahrávok elitných vyšetrovateľov je mimoriadne vážny. Tvrdí, že predstavitelia Smeru-SD tak podsúvajú verejnosti klamlivý a manipulatívny obraz o tom, že polícia konala na objednávku.
Pozvanie na výbor dostali generálny prokurátor Maroš Žilinka, prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry Rastislav Remeta a dočasný riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Peter Juhás.
Hneď po výbore sa malo konať stretnutie strán, na ktoré ich vo štvrtok pozvali Demokrati. A to kvôli mimoriadnej schôdzi v pondelok, no ani to sa neuskutočnilo. "Nevidím silný jasný postoj a z tohto som veľmi sklamaná," uviedla Andrea Letanovská, volebná líderka strany Demokrati.
Tlačová beseda strany Demokrati po Ústavnoprávnom výbore:
Reakcie neprišli ani po zasadnutí Bezpečnostnej rade SR. Strana SaS dala iba na sociálnu sieť svoju požiadavku na odvolanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby. "Michal Aláč musí byť odvolaný z funkcie šéfa SIS. Očakávame, že výsledkom dnešného zasadania Bezpečnostnej rady SR bude odvolanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby Michala Aláča," uviedla SaS.
Podporiť pondelkovú mimoriadnu schôdzu parlamentu chce okrem Smeru a Hlasu aj hnutie Sme rodina. K otvoreniu schôdze je potrebné 76 hlasov.