Počet nakazených tuberkulózou sa zvyšuje. Vyšetrenie mobilným röntgenom žalo úspech
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
HRANOVNICA / V obci Hranovnica začali v piatok, 25. 8., ráno zisťovať prítomnosť tuberkulózy u ľudí z miestnej osady priamo v teréne. Ide o preventívnu akciu, keďže od začiatku roka tam zaregistrovali 16 nakazených, z toho šesť detí. O vyšetrenie mobilným röntgenom bol mimoriadny záujem. Diagnostikovali tam ďalšie pozitívne prípady.
"Tuberkulóza je infekčné ochorenie, je to bakteriálna infekcia a môže ju dostať ktokoľvek z nás," priblížil Ivan Solovič, konzultant WHO pre tuberkulózu. Vízie, že do roku 2000 bude toto ochorenie eliminované, sa nenaplnili. A v Hranovnici majú s tuberkulózou problém už takmer dva roky.
"Spolupráca hlavne s tými pacientmi, ktorí by mali byť vyšetrení, je obtiažna. Buď sa boja alebo nemajú možnosť, nemajú finančné prostriedky a nedostavia sa na vyšetrenie na Vyšné Hágy," uviedla Angelika Farkašová, starostka obce Hranovnica.
Ukázalo sa, že spôsob, ktorý fungoval pred takmer tridsiatimi rokmi je najúčinnejší. Priamo do osady priviezli vojaci Ozbrojených síl Slovenskej republiky mobilný RTG prístroj. A o toto vyšetrenie bol obrovský záujem. "Je o to veľký záujem. Bude sa pokračovať ďalšie dni. Celkovo sme vyšetrili za dva dni v tejto obci Hranovnica 180 dospelých a 252 detí," informoval Solovič.
Vyšetrenie detských pacientov prebieha inak ako u dospelých. Deti sa v teréne neröntgenovali, odobrali im krv a výsledky budú vedieť v priebehu 7 dní. "V rámci ďalšieho dovyšetrovania určite áno, röntgenová snímka alebo CT je na mieste, ale teraz v rámci skríningového vyšetrenia nám postačuje odber krvi, pri ktorom zistíme, či pacient má alebo nemá tuberkulóznu infekciu," ozrejmil Tomáš Strachan, lekár.
Výsledky u dospelých pacientov nie sú síce príliš optimistické ale obrovským šťastím, je že sa podarilo odhaliť ďalších nakazených. "Celkovo keď máte zo 180 snímok pľúc 20 pozitívnych nálezov, tak to už je trošku dosť. V podstate každý šiesty pacient má niečo. Máme 3 nálezy, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou hovoria o tuberkulóze," objasnil Solovič.
Lekári sú ochotní a schopní opäť v súčinnosti s armádou pokračovať v takýto výjazdoch tam, kde sa vyskytnú mikroepidémie. Ak sa totiž podľa slov odborníkov z Vyšných Hágov nebudú robiť tieto preventívne opatrenia, môže sa situácia vymknúť spod kontroly.