Jasno
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Napriek zvýšeniu platov nie je pre učiteľov práca v Bratislave lákavá. Školy bojujú s ich nedostatkom
Zdielať na

Napriek zvýšeniu platov nie je pre učiteľov práca v Bratislave lákavá. Školy bojujú s ich nedostatkom

SLOVENSKO / Štátni zamestnanci si od septembra prilepšia o desiatky eur. O 12 % vyšší plat dostanú pedagógovia. Spolu s platmi však rastú aj životné náklady. A tie sú už celé roky najvyššie v Bratislave. Pre pedagógov preto práca v hlavnom meste nie je lákavá a školy bojujú s ich nedostatkom. Pomôcť by vraj mohli regionálne príspevky.

Na Komenského škole v Komárne je viac ako 50 členný učiteľský zbor, začínajúci učiteľ má plat kúsok nad 1000 eur, v čistom zhruba 700 eur. "Si myslím, že nie je to adekvátne zaplatená práca," poznamenala Zuzana Langschadlová, riaditeľka ZŠ Komenského v Komárne. Začínajúci učiteľ po novom dostane asi o 130 eur viac. Pedagóg s praxou zase môže zarobiť okolo 1300 eur v hrubom. Ich plat ale závisí aj od počtu odpracovaných rokov.

"Pokiaľ by sme mali takúto periodicitu platov akú sme mali tento rok, tak by to všetci pedagógovia privítali," uviedol Michal Drgáň, riaditeľ ZŠ Hlboká cesta v Bratislave. Čo môže byť lákavé na papieri, nemusí byť v skutočnosti. Učitelia majú na Slovensku rovnaké tabuľkové platy, no náklady napríklad na bývanie sú v rámci regiónov rôzne.

"Mám učiteľky, jedna je zo stredného Slovenska a z Oravy a platia podnájom, keby neboli dve-tri v jednom byte a tak by tu už nemohli byť a nevedeli by platiť nájom," objasnila Anna Mračková, zástupkyňa MŠ Pionierska v Bratislave. Riaditelia bratislavských škôl preto veľakrát nedokážu obsadiť voľné pracovné miesta.

Profesia pedagóga pre mnohých učiteľov nie je lákavá keďže náklady na život sú v Bratislave oveľa vyššie ako na východe. Preto sa už dlhodobo hovorí o zavedení regionálneho príspevku. Podľa analýzy inštitútu vzdelávacej politiky majú učitelia v Bratislavskom kraji najnižšie platy v porovnaní s inými vysokoškolsky vzdelanými zamestnancami.

Analytici preto navrhujú zavedenie regionálnych príspevkov ako kompenzovať rozdiely. "Už dnes sa diskutuje o tom, kto by to mal robiť, či kraji či zriadovatelia," priblížil Viktor Križo, Slovenská komora učiteľov. "Ja som za ten príspevok lebo, je rozdiel v životnej úrovni," dodala zástupkyňa.

"Podobne ako západoeurópske krajiny by sme nastúpili na model regionálneho odmeňovania lebo tie regionálne rozdiely sú či chceme alebo nechceme," doplnil Drgáň. Učitelia mimo Bratislavy by ale návrh mohli považovať za neférový. Na základnej škole má učiteľ vyučovací úväzok 23 hodín týždenne bez ohľadu na región.

Pri zavedení rozdielneho platu by okrem pracovnej migrácie mohla vzklíčiť aj zášť. "Keď si vezmeme bratislavský región, kde tie náklady na živobytie sú vyššie je možné, že ako učiteľ by som sa priklonila, že by som chcela mať nejakú podporu, na druhú stranu keď sa pozerám, že robíme tú istú prácu, tak prečo by mali mať vyššie platy," ozrejmila riaditeľka.

Už dnes podobný model platí pri vojakoch. Podľa odborníka je ale potrebné nájsť vhodný kľúč prerozdeľovania príspevkov. "Určite by to nemalo byť prerozdelené západ východ. ale aké sú náklady toho učiteľa, hovorilo sa veľa o podporovaní bývania, v mestách je najväčší problém s bývaním," dodal Križo. Či sa budúca vláda odhodlá zaviesť spomínané regionálne príspevky je otázne, nateraz to zostáva na papieri u analytikov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy