Končí zákaz dovozu ukrajinského obilia. Poľnohospodári sa obávajú najhoršieho
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Čo bude s ukrajinským obilím po 15. septembri? V tento deň sa skončí zákaz jeho dovozu do piatich krajín Európskej únie, vrátane Slovenska. To, či Brusel zákaz predĺži však stále nie je jasné. Rozhodnutie stále nepadlo. Jasné je však to, že poľnohospodári lacnú pšenicu na našom trhu nechcú, lebo by jej vraj nedokázali konkurovať.
Pán Oliver Šiatkovský je dlhoročný poľnohospodár. Úroda pšenice bola aj vďaka počasiu nadpriemerná. Zo skladov sa mu podarilo predať všetko domácim spracovateľom. "Kvalita bola horšia ako pominulé roky, ale úrody boli dobré. Povedal by som veľmi dobré," úrody boli vlani asi tri tony, dnes sedem. Víta to, že sa ukrajinské obilie na Slovensku nedovážať. Nielen on, ale aj ďalší farmári. Lacná pšenica z Ukrajiny by vraj mohla výrazne zdeformovať náš trh.
Situácia má aj pozitívnu stránku
Faktom ale je, že každá minca má dve strany. Pred vojnou stúpali ceny pšenice na parížskej burze rekordným tempom. Za jednu tonu dostali farmári aj 400 eur. Na grafe vidieť aj to, že po zrušení cla na dovoz ukrajinských produktov do únie klesli aj ceny obilnín. Dnes sa predáva za polovičné ceny. "Dôvodom sú aj solídne úrody a samozrejme nádej, že ukrajinské obilie bude prúdiť na svetové trhy," vysvetlil analytik J&T banky Stanislav Pánis.
Dovoz lacnej pšenice z Ukrajiny by tak pre pekárov znamenalo, že by nakúpili lacnejšiu múku a spotrebiteľ lacnejší chlieb. "Musíme hodnotiť situáciu z celkového pohľadu, lebo máme od Európskej únie prísne kritéria. Náklady, vstupy, pesticídy máme za vyššie sumy, ako má Ukrajina," uviedol Šiatkovský.
Poľnohospodári žiadajú celoeurópske riešenie
Už teraz vraj začalo ukrajinské obilie meniť náš zahraničný obchod. Slovenskí poľnohospodári žiadajú od komisie celoeurópske riešenie. V opačnom prípade vraj prídu o významné trhy ako napríklad Nemecko či Francúzsko. "My stratíme tie rozhodujúce trhy, kam by sme mohli naše dopestované obilie vyviezť," doplnila Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory.
Zákaz dovozu niektorých ukrajinských plodín do piatich štátov únie má skončiť o pár dní. To, či zákaz Brusel pred nie je jasné. "Keby k tomu nedošlo, tak, samozrejme, sme pripravení prijať opatrenia," vyjadril sa Ľudovít Ódor.