Skoro jasno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Korupcia pri súdnych sporoch rodičov o deti: Posilniť by sa mali participačné práva detí
Zdielať na

Korupcia pri súdnych sporoch rodičov o deti: Posilniť by sa mali participačné práva detí

BRATISLAVA / Obchádzanie súdnych rozhodnutí, korupcia, príliš dlhé trvanie a množstvo negatívnych emócií. Rozhodovanie v prípadoch o zverení maloletých si pred tromi rokmi vyžiadalo viacero zmien. Nadácia Zastavme korupciu spolu s ministerstvom spravodlivosti bilancovali, ako sa prejavili v praxi. Ročne je na Slovensku asi 9 000 súdnych sporoch rodičov o deti.

"Čo rodičia najviac oceňujú je rýchlosť či účasť psychológa," uviedla Eva Farkašová, sudkyňa Okresného súdu Prešov. Pozitívne ohlasy prichádzajú po prísnejšej legislatíve, špecializácii súdov i sudcov a novom prístupe riešenia rodičovských sporov o deti. Stále je tu však jedno ale.

Aj keď každý šiesty prípad končí dohodou rodičov, čo je najrýchlejšie riešenie, predsa len tieto konania trvajú dlho. A to najmä vo veľkých mestách. "V Bratislave, Košiciach či napríklad v Malackách sú lehoty od podania na súd po vytýčenie vyše rok," informovala Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu.

A zatiaľ často eskaluje napätie medzi konfliktnými pármi, čo má nepriaznivý vplyv na maloletého. Prístup rodičov, ako ukazujú aj archívne prípady televízie JOJ, môže byť rozdielny. Pravdou však je, že maloletý naozaj často nechápu, čo sa deje. To má zmeniť posilnenie participačných práv detí.

"Aby dieťa vedelo, že sa s ním niečo deje, a aby k tomu mohlo vyjadriť svoj názor," dodala Farkašová. Čo by ešte projekt mal priniesť, to je tabuľkové výživné, tak ako to je vo viacerých krajinách. V rámci multidisciplinárneho prístupu, ktorý zahŕňa aj tento krok, sa navyše výrazne darí zabrániť korupcii.

"Dostali sme sa k nahrávke, kde si advokát pýtal zjavne vysokú sumu od rodiča za to, že mu sľuboval, že bude ten spor naťahovať. Žiaľ, OČTK sa s tým veľmi nevyrovnali. Podozrenia na korupciu by sa v týchto prípadoch mali dotiahnuť do konca a aj vyvodiť zodpovednosť," dodala Xénia Makarová. A spomínaný projekt by mal aj preto pokračovať a priniesť ďalšie nové metodiky.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy