S rakovinou bojuje mesto za vlastné peniaze. Čaká to vraj aj ďalšie obce
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MEDZILABORCE / Dlhé čakacie doby na vyšetrenia môžu byť najmä pre onkologických pacientov "život ohrozujúce". V najmenšom okrese na Slovensku preto "mesto" Medzilaborce kúpilo mamograf formou lízingu. Za posledných 5 rokov do zdravotnej starostlivosti investovali už 1 a pol milióna eur. Podľa slov primátora zastupujú štát a tvrdí, že toto čaká aj ďalšie samosprávy – len o tom ešte nevedia.
"Mala som kamarátku, zistili jej rakovinu prsníka. Nemohla sa dostať na vyšetrenie, musela čakať pol roka," povedala obyvateľka obce Rakytovce Anna Zavacká. V čase pandémie karty okrem odkladania preventívnych prehliadok zamiešali aj iné okolnosti. V susednom okrese v nemocnici v Humennom mali vtedy istý čas mamograf pokazený a v nemocnici v Snine bol o to väčší nápor. Štatistiky hovoria, že len v Európskej únii podľahnú rakovine ročne až dva milióny ľudí. Problémom je práve aj včasná diagnostika.
Nápor bol priveľký
Ženy staršie ako 50 rokov by mali preventívne mamografické vyšetrenie absolvovať každé dva roky. "Bohužiaľ, máme niekoľko žien, ktoré neboli včasne odsledované. Išlo o moje rovesníčky a aj mladšie ženy," uviedol Vladislav Višňovský, primátor mesta Medzilaborce. Rakovinu prsníka už mali v pokročilom štádiu. Mesto sa preto rozhodlo konať. "Všetko si musíte vybojovať sami. Štát nielenže nepomáha, ale nemá záujem o to, aby v Medzilaborciach nejaké zdravotníctvo bolo," tvrdí primátor mesta.
O nemocnicu prišli pred jedenástimi rokmi. Mesto v snahe zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť podporilo vznik ôsmich ambulancií, napríklad kardiologickú, pľúcnu, zubnú či očnú, a to zabezpečením prístrojového vybavenia či priestorov. Kúpili a prevádzkujú aj röntgen a sonograf. "Za posledných 5 rokov sme investovali 1,5 milióna eur," uviedol primátor.
Vyjadrilo sa aj ministerstvo
Mamograf stál sto tisíc eur. Mesto ho kúpilo na lízing. "Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s Národným onkologickým inštitútom robí všetky potrebné kroky na to, aby sa počet overených skríningových pracovísk navýšil z aktuálnych 20 na 30 až 35," vyjadrila stanovisko Petra Lániková, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR.