Voliť sa bude aj v nemocniciach či väzniciach. Aké sú podmienky?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR
BRATISLAVA / Zamestnanci aj pacienti hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB), Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) a Národnom onkologickom ústave (NOÚ) budú môcť 30. septembra odovzdať hlas v predčasných parlamentných voľbách priamo v nemocnici.
"Pacientom, ale aj zamestnancom, ktorí budú 30. septembra v službe, bude umožnené voliť priamo do prenosnej volebnej urny," uviedla hovorkyňa UNB Eva Kliská. V prípade záujmu voliť je potrebné informovať personál oddelenia. "Podmienkou na účasť vo voľbách je hlasovací preukaz," upozornila. Rovnako bude možné voliť aj v NÚSCH, ktorý podľa hovorkyne Sone Valášikovej aktuálne zisťuje záujem o hlasovanie na jednotlivých oddeleniach. Záujem o voľby priamo v nemocnici v týchto dňoch preveruje aj NOÚ. "Priamo v NOÚ môžu voliť pacienti a službukonajúci zamestnanci s trvalým pobytom vo volebnom okrsku č. 28 mestskej časti Bratislava-Nové Mesto, ako aj voliči s trvalým pobytom v iných volebných okrskoch s vydaným hlasovacím preukazom," ozrejmila hovorkyňa ústavu Patrícia Kubicová.
Záujem o hlasovanie prejavilo zatiaľ 1 737 väznených osôb
Záujem o hlasovanie v predčasných parlamentných voľbách prejavilo zatiaľ 1 737 väznených osôb. Voliť môžu väznené osoby so slovenským štátnym občianstvom a trvalým pobytom na Slovensku, ktoré v deň volieb dovŕšili 18 rokov a nemajú prekážku práva voliť. Informovala o tom hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská. "Voliť bez hlasovacieho preukazu môže väznená osoba, ak má trvalý pobyt na území SR, pričom miesto, v ktorom vykonáva väzbu alebo trest odňatia slobody, je v územnom obvode volebného okrsku miesta trvalého pobytu," spresnila hovorkyňa. Vo volebnom okrsku mimo svojho trvalého pobytu môžu voliť po predložení hlasovacieho preukazu. Príslušné ústavy podľa hovorkyne vopred zabezpečili, aby obvinení a odsúdení boli v dostatočnom časovom predstihu písomne informovaní o konaní volieb, spôsobe a práve voliť. "V deň volieb budú pred členov okrskovej volebnej komisie predvedení obvinení a odsúdení, ktorí prejavia záujem hlasovať. Väznené osoby môžu svoj hlas odovzdať do prenosnej volebnej schránky," podotkla Kacvinská s tým, že pri výkone volebného práva obvineným a odsúdeným je nevyhnutné zabezpečiť účel väzby a účel výkonu trestu odňatia slobody a bezpečnosť zúčastnených osôb.
K 28. septembru sa v slovenských ústavoch nachádzalo celkom 1 467 obvinených a 8 518 odsúdených (spolu 9 985 osôb). Z celkového počtu väznených je 26 obvinených mladistvých, 31 odsúdených mladistvých a 483 cudzincov, ktorí nemajú volebné právo.