Polojasno
Bratislava
Bohumír
8.11.2024
Deti bez rodičov nezaspia: Rodiny opísali psychologické následky po zemetrasení
Zdielať na

Deti bez rodičov nezaspia: Rodiny opísali psychologické následky po zemetrasení

HUMENNÉ / Najprv si želali, aby sa ich dom, poškodený zemetrasením, dal opraviť. Bol pre nich najbezpečnejším miestom na Zemi. Teraz sa však súrodenci z Baškoviec naň nedokážu ani len pozrieť. Psychologička hovorí, že je to prirodzená reakcia na obrovský stres, ktorý zažili. Podobne sú na tom, žiaľ, aj iné rodiny. Ich domy sú síce poškodené podstatne menej, no deti prežili takú traumu, že zaspia iba vedľa rodičov.

"Ja som utekala po malého do spálne, aj som narazila. Omietku som z neho dávala dole, či dýcha," uviedla Lucia Kuzmová, obyvateľka obce Baškovce. Prežili tu sekundy pekla na zemi. A to nielen rodičia, ale hlavne ich deti. Na miesto, ktoré pre nich bolo domovom, sa nemôžu ani len pozrieť. "7-ročná dcéra, volali sme ju, nech príde k susedke. Ona nepríde, nechce vidieť dom, ani fotky na internete," vysvetlil majiteľ domu na zbúranie Milan Kuzma.

Vyjadrila sa aj psychologička

"Je úplne prirodzené, že sa ľudia boja vrátiť na miesto, kde zažili traumatizujúcu udalosť, lebo im to znova vyvoláva spomienky a opätovne prežívajú tú udalosť," vysvetľuje psychologička Katarína Murniková. A práve preto výsledok, s ktorým prišli odborníci a ktorého sa rodičia spočiatku obávali, je pre deti zrejme najprijateľnejší. O tomto dome rodiny so 4 deťmi v Baškovciach už statici definitívne rozhodli. Budú ho musieť zbúrať. 

Prišlo to bez varovania a bez možnosti sa na stres pripraviť. S traumou bojujú aj deti, ktorých domy sú poškodené podstatne menej. Každý večer presúvajú do spálne k rodičom, spia ako na ihlách. "Naše dievčatá to prežívajú strašne. Jednoducho, sú nervózne, úplne sa trasú, keď ideme spať," tvrdí Ivana Turčíková, obyvateľka Vyšnej Sitnice. 

Práve deti a starší ľudia sú najzraniteľnejší

Namieste sú preto návštevy, či už zo strany príbuzných, susedov alebo známych. "S kým budú môcť tie svoje pocity  rozobrať, lebo to je gro uvoľniť emóciu, či už je to strach, bolesť, smútok, hnev alebo aj úzkosť," povedala psychologička. Vyrovnávanie sa s príliš vypätou situáciou môže trvať mesiace. A môže sa odraziť aj na fyzickom zdraví. Obrátiť sa treba na odborníkov. "Nastanú zdravotné problémy, ktoré nebudú mať nejakú fyziologickú príčinu. To znamená, že človek to čo prežíval, preniesol na telesnú rovinu a zosomatizoval," dodala.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy