Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Chcú zavrieť detskú pohotovosť v Šali. Ľudia spisujú petíciu
Zdielať na

Chcú zavrieť detskú pohotovosť v Šali. Ľudia spisujú petíciu

​​ŠAĽA / V Šali sa stále snažia zachrániť detskú pohotovosť. Pod petíciou za jej zachovanie je už 5-tisíc podpisov. Mesto tvrdí, že majú dosť lekárov ochotných slúžiť, majú peniaze na platy, dobre vybavené priestory a majú aj podporu samosprávneho kraja. Ministerstvo si ale stojí za vyhláškou.

"Priemerná návštevnosť detí je vyše 300, takže to nie je malé číslo mesačne," povedal Róbert Baros, riaditeľ polikliniky Nitrianskeho samosprávneho kraja v Šali. Ambulanciu detskej pohotovosti na poliklinike v Šali zrekonštruovali pred 5 rokmi, teraz hrozí, že ju definitívne zatvoria. V plne vybavenej ambulancii nemajú problém s dostatkom lekárov. Vyhláškou ministerstvo zdravotníctva rozhodlo, že 21 ambulancií pohotovosti pre deti a dorast na Slovensku zruší. Vrátane Šalianskej a Galantskej, tie sú susedné okresy. Najbližšia, takmer 40 kilometrov vzdialená, je v Nových Zámkoch.

Obyvatelia Šale si myslia, že zatvorenie polikliniky nie je dobrý nápad. "Sme jediný okres na Slovensku, ktorý nemá vlastnú nemocnicu," vyjadril sa Jozef Belický, primátor mesta Šaľa. Detská pohotovosť má 50-tisícovú spádovú oblasť a 22-tisíc obyvateľov tvorí samotné mesto. Aj preto vznikla petícia, ktorú už podpísalo takmer 5-tisíc občanov.

Lekári v iných mestách odmietajú pacientov vyšetriť

"Máme 11 detských lekárov, ktorí drvivá väčšina chce a je ochotných slúžiť u nás, my s pokrytím služieb nemáme problém," poznamenal Baros. "Ja som robila v Nitre a viem, že keď prídete do iného mesta, tak vás proste pošlú preč, lebo tam nepatríte, aj keď na to nemajú právo," priblížila Mirka Antalová, vedúca sestra pohotovosti polikliniky v Šali. Ministerstvo sa petíciou ešte len bude zaoberať podľa zákona. Cieľom plánovaných zmien má byť koncentrácia lekárov do tímov v blízkosti nemocníc, pre zabezpečenie napríklad laboratórnych vyšetrení.

Obyvatelia Šale a okolia sa boja toho, čo bude po zatvorení polikliniky. "Nie každý má auto, a potom čo?" vyjadrila sa občianka. "To je problém, keď je laryngitída napríklad a dusia sa, musíte rýchlo konať a pol hodinu zabiť cestovaním je strašne veľa," doplnila sestrička Mirka. "Financie máme, naozaj ten záujem ľudí tu je, je to pre mňa dosť nepredstaviteľné," poznamenal Baros.

"Minister zdravotníctva podpísal vyhlášku týkajúcu sa úpravy pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby pre deti a dorast. Bez prijatia týchto stabilizačných opatrení je ohrozená aj udržateľnosť dostupnosti ambulantnej starostlivosti pre deti a dorast," vyjadrilo sa Ministerstvo zdravotníctva SR k situácii v Šali. Primátor Belický nechápe, v čom je problém, keď mesto má schopnosť vykonávať a zabezpečovať zdravotnú pomoc.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy